Michael Fassbender, gwiazda Hollywood, spełnia swoje marzenie o debiucie w Le Mans

Michael Fassbender - Proton Competition / © Porsche AG

Podczas 90. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans, organizowanego 11 i 12 czerwca, swój debiut w legendarnym długodystansowym klasyku będzie świętować hollywoodzki aktor i kierowca Porsche Michael Fassbender. Przez ostatnie trzy lata 45-latek o niemiecko-irlandzkim pochodzeniu, znany ze swoich przebojowych filmów, takich jak „Bękarty wojny” oraz „X-Men”, z zapałem przygotowywał się do tego najważniejszego wydarzenia w swojej wyścigowej karierze.

W ciągu 24-godzinnego wyścigu Michael Fassbender dwukrotnie zasiądzie za kierownicą 911 RSR w barwach Proton Competition, ekipy klientów Porsche. Kokpit około 515-konnego Porsche 911 nr 93, startującego w kategorii LMGTE Am, podzieli z kierowcą fabrycznym Porsche Mattem Campbellem oraz Zacharie Robichonem.

„Start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans od zawsze był moim marzeniem” – powiedział Michael Fassbender na temat swojego najbliższego występu. „A jeśli chodzi o marzenia, nie zastanawiasz się nad tym, ile to wymagało pracy albo ile było niepowodzeń po drodze. Nauczyłem się już nie tylko, jak to jest startować w wyścigu, ale także jak być konkurencyjnym. To fascynująca okazja, by pokazać swój pełny potencjał. Może się więcej nie powtórzyć, więc chcę dać z siebie wszystko!”

Wyścigowa kariera Fassbendera rozpoczęła się kilka lat temu, kiedy podczas długiego lotu z Londynu do Los Angeles aktor spotkał swojego kolegę po fachu, Patricka Dempseya. Po intensywnej rozmowie Dempsey, współwłaściciel amerykańskiego zespołu Dempsey-Proton Racing i były kierowca Le Mans, skontaktował się z szefami marketingu Porsche Motorsport. Plan wsparcia Fassbendera w jego „Drodze do Le Mans” wykrystalizował się w trakcie jego wizyty w Le Mans cztery lata temu.

Niedługo później Michael Fassbender postawił pierwsze poważne kroki w kierunku kariery kierowcy wyścigowego – wziął udział w podstawowym szkoleniu Porsche Driving Experience dla entuzjastów sportów motorowych. Następne w planie były: program Porsche Racing Experience, sezon w Porsche Sports Cup Deutschland i gościnne występy w Porsche Mobil 1 Supercup za kierownicą 911 GT3 Cup.

Duży postęp w ciągu dwóch sezonów ELMS

Przygotowując się do udziału w Le Mans, w sezonie 2020 Fassbender przystąpił do serii European Le Mans Series (ELMS) w barwach Proton Competition. Wspólnie z kolegami ze składu: Richardem Lietzem i Felipe Fernándezem Laserem w czterech wyścigach aktor zdobył 47 punktów, zapewniając sobie szóste miejsce w klasie GTE. W kolejnym sezonie, z tą samą załogą, w sześciu wyścigach zgromadził 61 punktów i uplasował się na piątej pozycji w końcowej klasyfikacji.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłorocznych zmagań było pierwsze podium Fassbendera w ELMS – jego skład zajął drugie miejsce w finałowej rundzie w Portimao w Portugalii, organizowanej pod koniec października 2021 roku.

„To podium było bardzo ważne dla wszystkich członków zespołu” – przyznał Fassbender. „To świetna nagroda po tych wszystkich rozczarowaniach, kilku niepowodzeniach i straconych okazjach z ostatnich trzech lat.”

Zanim Fassbender wyruszył na swoją pierwszą prawdziwą przejażdżkę po legendarnym torze w Le Mans o długości 13,626 km, musiał spełnić pewne warunki – tak jak wszyscy debiutanci. Od początkujących zawodników przepisy wymagają odbycia testu na symulatorze. Kierowcy muszą zapoznać się wówczas z zachowaniem podczas faz samochodu bezpieczeństwa, w obliczu stref neutralizacji i z pozostałymi środkami bezpieczeństwa, które niekiedy znacznie różnią się od tych stosowanych na innych torach.

„Może Michael nie ma najbardziej naturalnego talentu, ale ciężko pracuje” – powiedział Richard Lietz, jego kolega ze składu. „I dlatego bardzo staram się mu pomóc i przygotować się na wyzwanie, jakim jest start w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Szybko rozpoznałem jego potencjał podczas naszego pierwszego wspólnego sezonu.”

Image: © Porsche AG