Mika Salo: Nikita Mazepin nie pasuje do Formuły 1

Nikita Mazepin - Haas F1 Team / © Haas F1

Mika Salo otwarcie skrytykował młodego Rosjanina za fatalny występ w GP Bahrajnu. W jego obronie stanął jednak m.in. szef Haasa, Guenther Steiner, który podkreślił, że partner zespołowy 22-latka, Mick Schumacher, popełniał podobne błędy.

Kierowca z Moskwy wzbudził wiele kontrowersji jeszcze przed startem tegorocznego sezonu mistrzostw świata za sprawą swojego nieobyczajnego zachowania, uchwyconego na nagraniu video. Mimo iż sam materiał dość szybko zniknął z sieci, Mazepin zdążył narazić się rzeszy fanów F1, a także szefostwu swojego zespołu, które zadeklarowało, że występek Rosjanina nie przejdzie bez konsekwencji.

Podczas minionego weekendu wyścigowego w Bahrajnie kierowca Haasa spisywał się bardzo słabo, popełniając mnóstwo błędów, które trudno wybaczyć nawet debiutującemu zawodnikowi Formuły 1. Podczas sobotnich kwalifikacji kilkukrotnie lądował poza torem, w dodatku bezceremonialnie wyprzedzał kierowców szykujących się do swojego pomiarowego okrążenia. Wyścig o GP Bahrajnu zakończył się natomiast dla niego tuż po starcie w zakręcie numer trzy, gdzie doszczętnie rozbił swój samochód o pobliską bandę.

Mika Salo, były kierowca F1, dosadnie skwitował występ Mazepina: „Ten facet po prostu tutaj nie pasuje.”

W środowisku królowej sportów motorowych z pewnością wielu by się z nim zgodziło, jednak są osoby, które stanęły w obronie Rosjanina. Wśród nich jest szef zespołu Haas, który twierdzi, że obaj jego zawodnicy zaliczyli dość nieudany debiut.

„Obaj zbyt ostro obchodzą się z przepustnicą. To coś, czego muszą się jeszcze nauczyć” - dodał steiner

„Nasz samochód nie jest łatwy w prowadzeniu. Jeżeli uda nam się pokonać Williamsa, będzie to duży sukces. Celem na ten rok jest przygotowanie naszych kierowców do sytuacji, w której znów będziemy konkurencyjni.”

W podobnym tonie wypowiedział się rezerwowy kierowca stajni z Kannapolis, Pietro Fittipaldi.

„Mam nadzieję, że poprawki, które zostaną wdrożone na wyścig na Imoli, sprawią, że bolid będzie łatwiej się prowadził. Wydaje mi się, że mamy niewielkie trudności z jazdą w brudnej strudze powietrza.”

Do osób broniących Mazepina dołączyła również Oksana Kosaczenko, była menadżerka pierwszego Rosjanina w F1, Witalija Pietrowa.

„Nie róbmy z tego afery. To był jego pierwszy wyścig w Formule 1 i zarówno Nikita, jak i Schumacher podkreślali, że mają przed sobą jeszcze sporo nauki.”

Image: © Haas F1