Miliarder ujawnia plan założenia nowego zespołu Formuły 1

Grand Prix Abu Zabi / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Calvin Lo, miliarder z Hongkongu, rozważa możliwości dla nowego zespołu Formuły 1 na 2026 rok, mając nadzieję na podjęcie decyzji w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Lo jest dyrektorem generalnym brokera ubezpieczeniowego RE Lee International. Uważa on, że idealnie byłoby założyć nowy skład, jednak jest otwarty na kupno zespołu już obecnego w stawce. Biznesmen ma nadzieję zdecydować o swoim podejściu „w ciągu miesiąca lub dwóch”.

„Opierając się na tym, co widzę, jest to bardzo ambitne, ale wydaje się, że można to zrobić, jeśli gwiazdy będą sprzyjać” – ujawnił Lo.

„Biorąc pod uwagę ramy czasowe, im szybciej, tym lepiej, prawda? Wydaje się, że nawet teraz jest bardzo mało czasu, aby umieścić coś w stawce do 2026 roku” – powiedział biznesmen w sprawie decyzji o swoim podejściu.

Lo oświadczył, iż nie byłby zaangażowany w codzienne funkcjonowanie zespołu, a jego zainteresowanie jest „czysto finansowe”, chociaż jest fanem Formuły 1.

Mając to na uwadze, przyznaje, że ocena długoterminowej odpowiedzialności finansowej jest kluczowym aspektem jego planów, sugerując, że początkowe finansowanie nie jest trudną częścią.

„Chodzi o to, jak długo możesz to wytrzymać” kontynuował Lo. „W tym świecie, utrzymanie płynności przez rok czy dwa jest stosunkowo łatwe. Jednak czy dasz radę wytrzymać trzy lata? Pięć? To jest moment, w którym wkraczają liczby.”

„Patrzę na to jak na inwestycję. Jak długo będę musiał amortyzować ten koszt? W którym roku, w jakim terminie będziemy musieli wprowadzić środki, jeśli nie osiągnie określonych celów?”

„Oczywiście cele muszą być ustalone realistycznie. Nie możesz po prostu wygrać wszystkiego w pierwszym roku. Liczby muszą być bardzo konserwatywnie zarządzane. Myślę, że to trudna część.”

Możliwość dołączenia kolejnej ekipy do stawki Formuły 1 była ostatnio dyskutowana, a Mario i Michael Andretti wyrazili nadzieję na utworzenie nowego zespołu.

Reakcje innych ekip na perspektywę dołączenia jedenastego zespołu były mieszane, a dyrektor generalny F1, Stefano Domenical, stwierdził, że niepotrzebne są żadne nowe składy. Jednak Michael Andretti stwierdził, iż jego oferta poczyniła „całkiem dobre postępy” w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Biznesmen z Hongkongu przyznaje, że nauka funkcjonowania w świecie Formuły 1 może być dość trudna.

„Przypuszczam, że mamy kilka stron, które próbują z nami współpracować, które mają pomóc w poruszaniu się w tym środowisku.”

_„Nie mam pojęcia, jakie są zawiłości świata F1. Myślę, że jeśli już, to będzie największa przeszkoda w tworzeniu nowego zespołu.”

„Może jest łatwiej po prostu zainwestować w istniejący zespół. Tak jest najłatwiej, fundamenty są postawione, już działają.”

Lo przyznał, że na jego zainteresowanie założeniem zespołu wpłynął rozwój F1 w ostatnich latach i poszerzenie odbiorców o młodych fanów.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI