Modernizacje toru Yas Marina znacząco skrócą czas okrążenia

Yas Marina Circuit / © Pirelli Motorsport

Zdaniem Martina Brundle’a, po trwających obecnie pracach nad uatrakcyjnieniem pętli Yas Marina Circuit, kierowcy będą pokonywać ją o wiele szybciej, niż dotychczas, a różnica ta może wynieść nawet dziesięć sekund.

Właściciele obiektu, w odpowiedzi na wiele głosów mówiących o tym, że GP Abu Zabi to jeden z najmniej ciekawych wyścigów w kalendarzu, zapowiedzieli w czerwcu br., iż zamierzają przeprowadzić gruntowną przebudowę trzech fragmentów toru, mających na celu podniesienie atrakcyjności tradycyjnej już, finałowej rundy sezonu.

Zaplanowano modernizację zakrętów: nr 5. (wolna szykana została zmieniona w szybki nawrót, na którym osiągana prędkość maksymalna może wynosić nawet 300 km/h), nr 9. (sekwencja wolnych zakrętów zamieniona na jeden szeroki i długi zakręt) oraz zakrętów nr 12.-15. (sekcja „hotelowa” przebudowana tak, by stworzyć szybszy odcinek toru).

Łączna ilość zakrętów zmniejszy się z dwudziestu jeden do zaledwie szesnastu.

Martin Brundle, dziennikarz Sky Sports, podzielił się swoimi oczekiwaniami na temat potencjalnych czasów okrążenia, które według niego mogą różnić się od tych osiąganych w zeszłym roku „nawet o dziesięć sekund”.

W związku ze skróceniem nitki Yas Marina Circuit o 273 metry, od tegorocznego sezonu wyścig o GP Abu Zabi będzie liczył dodatkowe 3 okrążenia – łącznie 58.

Image: © Pirelli Motorsport