Mohammed Ben Sulayem o projekcie Andretti Cadillac

Mohammed Ben Sulayem / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje zdziwienie negatywną reakcją społeczności związanej z F1 na projekt Andretti Cadillac Formula 1.

Porozumienie firmy Andretti z General Motors, w sprawie utworzenia ekipy F1 z logo marki Cadillac, zostało oficjalnie ogłoszone w czwartek, niespełna tydzień po tym, jak Ben Sulayem zapowiedział, że organ zarządzający mistrzostwami wystosuje zaproszenie do firm, które zgłaszały chęć dołączenia do królowej motorsportu.

Michael Andretti od dawna wyrażał chęć wejścia do F1, ale reakcja ekip należących już do stawki, była mało przychylna, ponieważ niektóre zespoły obawiają się, że wprowadzenie jedenastego członka spowoduje zmniejszenie puli nagród i możliwości handlowych.

Ogłoszenie Cadillaca sprawiło jednak, że oferta Andretti'ego zyskała dodatkową wiarygodność finansową i wydaje się pasować do preferencji F1.

„W tej chwili istnieje duże zainteresowanie Formułą 1 i prowadzimy wiele rozmów z podmiotami, które chciałyby się u nas pojawić” - powiedział Mohammed Ben Sulayem.

„Chcemy zapewnić, że DNA mistrzostw nie zostanie naruszone, a każdy wniosek o dołączenie do Formuły 1 zostanie oceniony na podstawie narzuconych przez nas kryteriów.”

„Każda prośba o dołączenie wymaga zgody zarówno F1, jak i FIA”m- dodał.

Powszechnie zostało to odebrane jako dość powściągliwe oświadczenie, a najnowszy wpis Ben Sulayema na jednym z portali społecznościowych, może być postrzegany jako swoista aprobata dla projektu Andrettiego.

„To zaskakujące, że pojawiły się pewne negatywne reakcje na wiadomości dotyczące Cadillaca i Andretti” - napisał.

„FIA zaakceptowała w ostatnich latach wpisy mniejszych, odnoszących sukcesy organizacji. Powinniśmy zachęcać globalnych producentów, takich jak GM, do dołączania do tej serii” - zakończył prezydent FIA.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool