Mohammed Ben Sulayem zaleca wprowadzenie procesu umożliwiającego dołączenie nowych zespołów do stawki F1

Grand Prix Abu Zabi / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, oświadczył, iż zalecił swojemu zespołowi zarządzającemu rozpoczęcie działań w celu wyłonienia nowych zespołów chętnych do dołączenia do Formuły 1.

Obecnie stawka liczy dziesięć ekip, a ostatnią stajnią, która dołączyła do Formuły 1, był Haas w 2016 roku.

Dyrektor Formuły 1, Stefano Domenicali, regularnie podkreślał, że należy utrzymać istniejącą liczbie ekip, która według niego jest optymalna. Szefowie kilku obecnych zespołów również negatywnie wypowiadali się o rozszerzeniu siatki. Jest to najprawdopodobniej związane ze strukturą finansową mistrzostw i obawami niektórych stajni, dotyczącymi podziałem nagród pieniężnych pomiędzy większą ilością uczestników.

Od tamtej pory pojawiło się tylko kilka podmiotów deklarujących chęć dołączenia do mistrzostw, a największe zainteresowanie okazuje Michael Andretti, który ujawnił, że chce wprowadzić swój zespół do F1 od 2024 roku, z silnikami Renault i Coltonem Hertą w roli kierowcy.

Ben Sulayem za pomocą swojego konta na Twitterze zakomunikował, że polecił uruchomienie procesu „wyrażania zainteresowania”, którego głównym celem będzie znalezienie potencjalnych zespołów gotowych do dołączenia do stawki królowej motorsportu.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI