Montezemolo gotowy pomóc Ferrari: Wiem jakie mają problemy i mogę je rozwiązać

Luca di Montezemolo / © Scuderia Ferrari

Były szef Ferrari, Luca di Montezemolo nie zaprzecza, że jego osoba mogłaby stać się ratunkiem dla włoskiego zespołu w Formule 1.

Sezon 2020 był w wykonaniu Ferrari najgorszym od 40 lat. Ekipa z Maranello nie wygrała ani jednego wyścigu i zaledwie trzykrotnie pojawiła się na podium Grand Prix.

Zespół potrzebuje zmian, które pomogłyby mu powrócić na właściwe tory, a Di Montezemolo uważa, że posiada wiedzę i odpowiedzi, dzięki którym Scuderia Ferrari mogłaby wykaraskać się z powstałych w tym roku problemów.

"Czy mogę wrócić do Ferrari? To pytanie nie powinno być zadane mi. Nikt mnie o nic nie pytał" - powiedział Di Montezemolo w rozmowie z włoską telewizją RAI.

"Myślę jednak, że wiem jakie mają problemy i potrafiłbym je rozwiązać. Wiem czym należy się zająć. Z wielkim żalem patrzyłem na tak słabe Ferrari i niepokoiło mnie to, ponieważ jest to bardzo trudny okres dla zespołu."

"Jest jedna osoba, która idealnie nadawałaby się do kierowania Ferrari. Mówię o Stefano Domenicalim. Jestem jednak pewien, że bardzo dobrze poradzi sobie w nowej roli."

"Jeśli chcieliby usłyszeć jakieś sugestie, chętnie się nimi podzielę. Bardzo kocham Ferrari. To trudne dla nich chwile, nie tylko ze względu na brak zwycięstw i nie chcę tworzyć kolejnych kontrowersji."

Di Montezemolo ma tu na myśli głównie strukturę włoskiego zespołu Formuły 1. Wymaga ona natychmiastowej zmiany.

"Staram się być konstruktywny, ale martwię się, ponieważ Ferrari nigdy nie prowadziło na okrążeniu podczas tegorocznych mistrzostw świata. Są problemy, które trwają od dłuższego czasu i rodzą pytania o przyszłość."

"Przede wszystkim pozioma struktura organizacyjna, która nie sprawdza się w Formule 1. Jest to typowe dla tych, którym brakuje doświadczenia i wiedzy, a może nawet pokory. Tacy ludzie nie chcą zobaczyć, jak działają najlepsze zespoły lub jak kiedyś zorganizowano samo Ferrari."

"Po drugie, aby wygrać, musisz mieć w zespole element, który robi różnicę i przynosi nowe umiejętności. Miałem bardzo mocny zespół, ponieważ zawsze starałem się wybierać doświadczonych ludzi."

Image: © Scuderia Ferrari