Montezemolo zastąpi Jeana Todta na stanowisku prezydenta FIA?

Montezemolo zastąpi Jeana Todta na stanowisku prezydenta FIA?

Według doniesień magazynu Autosprint Luca di Montezemolo miałby zastąpić Jeana Todta na stanowisku prezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

Oficjalnie, Jean Todt, którego kadencja na stanowisku prezydenta FIA wygasa w przyszłym tygodniu, nie wskazał jeszcze swojego następcy. Z pewnością jednak będzie on poszukiwał osoby, którA zapewni ciągłość wizji FIA, jaką obecnie wprowadza w życie.

Pomimo braku wskazania oficjalnego kandydata, od pewnego czasu mówi się o nazwisku Mohameda Ben Sulayema, byłego kierowcy rajdowego, jednego z czołowych sportowców arabskich i wpływowego urzędnika.

Montezemolo może być jednak poważnym rywalem dla Sulayema. Z pewnoŚcią, były szef Scuderii Ferrari posiada bowiem wszystkie cechy niezbędne na tym stanowisku, a ponadto posiada doskonałe stosunki polityczne oraz relacje biznesowe na całym świecie.

Nadal otwartym jednak pozostaje pytanie, czy Luca di Montezemolo zgodziłby się na kandydowanie w wyborach, szczególnie teraz, gdy jego nazwisko coraz częściej będzie pojawiać się w tym kontekście. Należy ponadto pamiętać, że oprócz niego niektóre źródła wspominają chociażby takie nazwiska jak Alejandro Agag, David Richards czy Stefano Domenicali.

Prezydent FIA wybierany jest poprzez głosowanie, w którym udział biorą wszystkie krajowe federacje i związki motorowe wchodzące w skład FIA. Oznacza to, że nawet kraje, które nie mają długiej tradycji w sportach motorowych, mogą mieć realny wpływ na wynik wyborów.

Image: © Scuderia Ferrari