MotoGP odwołuje pozaeuropejskie rundy. Będzie nowe zakończenie sezonu

GP Malezji 2019 / © Honda Racing Corporation

GP Argentyny, GP Tajlandii oraz GP Malezji zostały oficjalnie odwołane. Do tegorocznego kalendarza MotoGP dołączy jednak dodatkowa runda w Europie, która zakończy sezon 2020.

Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 organizatorzy MotoGP zmuszeni byli podejmować radykalne decyzje i wiele rund musiało zostać odwołanych. Wydawało się jednak, że być może uda się rozegrać kilka wyścigów poza kontynentem europejskim, lecz ostatecznie podjęto decyzję o ich odwołaniu. Tym samym z tegorocznego kalendarza wypadły GP Argentyny, GP Tajlandii oraz GP Malezji. Nie było bowiem możliwości organizacji tych rund z udziałem kibiców, a to właśnie było warunkiem.

„Z wielkim smutkiem informujemy o odwołaniu tegorocznych Grand Prix Argentyny, Tajlandii oraz Malezji, będzie nam ich bardzo brakowało w kalendarzu na 2020 rok” – powiedział Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports.

„Pasja kibiców, którzy często podróżują po różnych kontynentach, aby cieszyć MotoGP razem z nami w Termas de Rio Hondo, Buriram i Sepang, jest niesamowita. Tworzą niesamowitą atmosferę i zapraszają do tego sportu”.

„Nie możemy się doczekać powrotu do Tajlandii, Argentyny i Malezji w przyszłym roku i jak zawsze chciałbym podziękować kibicom za ich cierpliwość i zrozumienie”.

Dorna rozpoczęła już rozmowy z promotorami rund w Argentynie i Malezji, by zaproponować ich terminy w sezonie 2021. Jednocześnie liczą też, że w przyszłym roku na trybuny będą mogli powrócić kibice.

Dodatkowa runda w Europie na zakończenie sezonu MotoGP

Równocześnie z ogłoszeniem odwołania trzech pozaeuropejskich rund, poinformowało o dodaniu do tegorocznego kalendarza dodatkowego wyścigu w Europie. Odbędzie się on tydzień po GP Walencji – 22 listopada. Tym samym będzie to runda kończąca sezon.

Na razie nie podano, jaki tor zostanie włączony do tegorocznych mistrzostw. Szczególy mamy poznać 10 sierpnia.

„Chciałbym podziękować Dornie, wszystkim zespołom, narodowym federacjom i lokalnym organizatorom za umożliwienie nam powrotu na tor. Czyniąc to, dostosowujemy się codziennie i będziemy mieć w 2020 roku bardzo kompletne i konkurencyjne Mistrzostwa Świata FIM MotoGP. Lokalizacja 15. Grand Prix zostanie wkrótce ogłoszona – wrócimy silniejsi niż kiedykolwiek” – powiedział Jorge Viegas, Prezydent FIM.

Dodatkowa runda w Europie oznacza, że mistrzostwa w klasie MotoGP liczyć będą łącznie 14 rund. W jednej więcej rywalizować będą zawodnicy kategorii Moto3 i Moto2, bowiem oni sezon zaczęli już w Katarze. Kierowcy MotoGP nie ścigali się tam ze względu na wprowadzony przez lokalne władze przymus kwarantanny dla podróżnych z Włoch.

GP Tajlandii w kalendarzu do 2026 roku

Kolejną dobrą wiadomością dla MotoGP jest przedłużenie porozumienia z promotorami GP Tajlandii. Dzięki nowej umowie obiekt Chang International Circuit pozostanie w kalendarzu co najmniej do 2026 roku.

Zawodnicy MotoGP zadebiutowali na torze w Tajlandii w 2018 roku, od razu tworząc spektakularne widowisko. Również zeszłoroczna edycja była bardzo interesującą, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego zakrętu. Wszystko to z trybun obserwowało ponad 100 tysięcy kibiców.

„Jesteśmy jednak zachwyceni, mogą dodać do kalendarza na rok 2020 kolejne Grand Prix w Europie i ujawnić naszą nową umowę, dzięki której będziemy oglądać wyścigi MotoGP w Tajlandii i Buriram co najmniej do 2026 roku” – dodał Ezpeleta.

Image: © Honda Racing Corporation