MotoGP powraca w lipcu! Zmodyfikowany kalendarz opublikowany

GP Hiszpanii 2019 / © Honda Racing Corporation

MotoGP opublikowało zmodyfikowany kalendarz na sezon 2020. Tegoroczne zmagania w kategorii „królewskiej” liczyć będą co najmniej 13 rund, a pierwsza z nich odbędzie się 19 lipca na torze w Jerez.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła większość państw na świecie do wprowadzenia obostrzeń mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się patogenu. W związku z tym świat sportu musiał wstrzymać jakąkolwiek rywalizację, w tym również i MotoGP.

Organizatorzy Motocyklowych Mistrzostw Świata śledzili sytuację i przygotowywali różne rozwiązania, które mogłyby pozwolić na rozegranie sezonu 2020. Gdy poszczególne kraje zaczęły znosić obostrzenia, stało się jasne, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, będzie możliwy powrót do rywalizacji.

Ostatecznie w czwartek opublikowano zmodyfikowany kalendarz. Na tę chwilę liczy on 13 rund i wszystkie z nich odbędą się w Europie. Zmagania mają rozpocząć się 19 lipca na torze w Jerez, na kiedy to przeniesiono GP Hiszpanii. Tydzień później – na tym samym obiekcie – odbędzie się natomiast GP Andaluzji.

Kolejne dwie rundy zorganizowane zostaną zgodnie z pierwotnym kalendarzem, czyli 9 sierpnia GP Czech, natomiast 16 GP Austrii. Tydzień później zawodnicy ponownie będą ścigać się na torze Red Bull Ring.

Następnie Motocyklowe Mistrzostwa Świata przeniosą się na dwie rundy na torze w Misano (13 i 20 września), a tydzień później zorganizowane zostanie przeniesione z czerwca GP Katalonii. Po wyścigu w Barcelonie zawodnicy będą mieli tydzień przerwy, a następnie pojadą do Francji, gdzie 11 października będą ścigać się na torze w Le Mans

Na tę chwilę 4 ostatnie rundy odbędą się w Hiszpanii. Najpierw 18 października odbędzie się przeniesione GP Aragonii, tydzień później GP Teruel, a 8 i 15 listopada GP Europy i GP Walencji na torze im. Ricardo Tormo.

Do końca lipca poznamy również decyzję, czy będzie możliwe przeprowadzenie rund poza Europą, chodzi tu o GP Ameryk, GP Argentyny, GP Tajlandii oraz GP Malezji. Zastrzeżono jednak, że sezon nie może się skończyć później niż 13 grudnia, a kalendarz nie może przekroczyć 17 rund, włączając w to GP Kataru.

Ze względu na dynamiczny rozwój pandemii koronawirusa możliwe są jeszcze zmiany dat poszczególnych Grand Prix, jak i również wpuszczenie kibiców na trybuny – po uprzedniej zgodzie rządu, jak i ekspertów.

Zmodyfikowany kalendarz na sezon 2020:

Wyścig Tor Data
GP Hiszpanii Circuito de Jerez-Ángel Nieto 17-19/07
GP Andaluzji Circuito de Jerez-Ángel Nieto 24-26/07
GP Czech Automotodrom Brno 07-09/08
GP Austrii Red Bull Ring-Spielberg 14-16/08
GP Styrii Red Bull Ring-Spielberg 21-23/08
GP San Marino Misano World Circuit Marco Simoncelli 11-13/09
GP Emilia Romagna Misano World Circuit Marco Simoncelli 18-20/09
GP Katalonii Barcelona - Catalunya 25-27/09
GP Francji Le Mans 09-11/10
GP Aragonii MotorLand Aragón 16-18/10
GP Teruel MotorLand Aragón 23-25/10
GP Europy Comunitat Valenciana-Ricardo Tormo 06-08/11
GP Walencji Comunitat Valenciana-Ricardo Tormo 13-15/11
GP Ameryk** Circuit of The Americas  
GP Argentyny** Termas de Rio Hondo  
GP Talandii** Chang International Circuit  
GP Malezji** Sepang International Circuit  

** - Daty Grand Prix zostaną potwierdzone przed 31 lipca.

Image: © Honda Racing Corporation