MotoGP prezentuje prowizoryczny kalendarz na sezon 2021

Grand Prix Styrii 2020 / © KTM

Motocyklowe Mistrzostwa Świata zaprezentowały prowizoryczny kalendarz na sezon 2021, obejmujący dwadzieścia rund z trzema rezerwowymi torami w Portugalii, Indonezji oraz Rosji.

Trwająca pandemia koronawirusa na całym świecie wywołała ogromne zmiany w tegorocznym sezonie wyścigowym, który zakładał rywalizację na dwudziestu torach. Wszystko zakończyło się na czternastu rundach, a MotoGP skupiło się na wyścigach w Europie.

Sezon 2021 Motocyklowych Mistrzostw Świata ma rozpocząć się później niż w poprzednich sezonach, a kampanię 2021 otworzy Katar 28 marca, przechodząc następnie do wyścigów w Ameryce Południowej oraz Ameryce Północnej, na tory Termas de Rio Hondo w Argentynie i Circuit of the Americas w Stanach Zjednoczonych.

Europejską część kalendarza otworzy Jerez i wyścig zaplanowany w ramach Grand Prix Hiszpanii 2 maja, aby następnie udać się do Francji, Włoch i wrócić do Hiszpanii na Grand Prix Katalonii.

Po dwutygodniowej przerwie zawodnicy MotoGP będą rywalizować w Niemczech, następnie w Holandii, a pierwszą część sezonu 2021 zakończą w Finlandii na torze KymiRing, jeśli obiekt otrzyma homologację FIM.

Pod dużym znakiem zapytania pozostaje rywalizacja na torze w czeskim Brnie, które posiada umowę na organizację rundy w sezonie 2021. Dyrektor generalny Dorny, Carmelo Ezpeleta wyjaśnił, że brak Brna w kalendarzu wiąże się z tegorocznymi skargami. Tor wyraził chęć zmian, jednak te nie zostały nadal potwierdzone.

Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone powróci 20 sierpnia, natomiast Grand Prix Aragonii przesunięto na 12 września. Tydzień później kierowcy zmierzą się na torze Misano podczas GP San Marino.

Pierwszą rundą po zakończonych zmaganiach w Europie będzie Grand Prix Japonii na torze Motegi, które zostało zaplanowane na 03 października, a tydzień później MotoGP zawita do Tajlandii, aby zmierzyć się na torze Chang International.

Osiemnasta i dziewiętnasta runda odbędzie się odpowiednio w Australii na Phillip Island i Malezji na Sepang International, natomiast sezon zamknie Grand Prix Walencji na obiekcie Ricardo Tormo w dniu 14 listopada.

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa kalendarz na sezon 2021 pozostaje mocno prowizoryczny. Motocyklowe Mistrzostwa Świata przedstawiły jednak trzy rezerwowe obiekty, na których będzie mogła odbyć się rywalizacji, gdyby któraś z rund została anulowana.

Na liście rezerwowej znalazły się takie pętle jak Portimao w Portugalii, Mandalika International Street Circuit w Indonezji oraz Igora Drive w Rosji.

Prowizoryczny kalendarz MotoGP na sezon 2021:

Grand Prix Tor Data
GP Kataru Losail International Circuit 28 Marca
GP Argentyny Termas de Río Hondo 11 Kwietnia
GP Ameryk Circuit of the Americas 18 Kwietnia
GP Hiszpanii Circuito de Jerez 02 Maja
GP Francji Le Mans 16 Maja
GP Włoch Autodromo del Mugello 30 Maja
GP Katalonii Barcelona - Catalunya 06 Czerwca
GP Niemiec Sachsenring 20 Czerwca
GP Holandii TT Circuit Assen 27 Czerwca
GP Finlandii KymiRing 11 Lipca
Runda niepotwierdzona
GP Austrii Red Bull Ring 15 Sierpnia
GP Wielkiej Brytanii Silverstone 29 Sierpnia
GP Aragonii MotorLand Aragón 12 Września
GP San Marino Misano World Circuit Marco Simoncelli 19 Września
GP Japonii Twin Ring Motegi 03 Października
GP Tajlandii Chang International Circuit 10 Października
GP Australii Phillip Island 24 Października
GP Malezji Sepang International Circuit 31 Października
GP Walencji Circuit Ricardo Tormo 14 Listopada
Image: © KTM