Nick Heidfeld: Fernando Alonso najbardziej kompletnym kierowcą

Nick Heidfeld: Fernando Alonso najbardziej kompletnym kierowcą

Zdaniem Nicka Heidfelda, byłego kierowcy Formuły 1, Fernando Alonso był najbardziej kompletnym kierowcą ze wszystkich, z jakimi przyszło ścigać się niemieckiemu zawodnikowi podczas jego dwunastoletniej kariery w Formule 1.

_"Najprawdopodobniej najbardziej utalentowany jest Hamilton, ale ogólnie najlepszy w moich oczach był Alonso" - powiedział Heidfeld podczas podcastu F1 Beyond the Grid.

"Podczas jednego z sezonów nie mogłem się ścigać, ale śledziłem wyścig w Monako. Miałem jednak szczęście zbliżyć się do toru, bliżej niż widzowie, co było fantastyczne."

"Obaj [Alonso i Hamilton] wyróżniali się wizualnie przechodząc przez zakręty i prezentując kontrolę nad samochodem."

"Hamilton wyróżniał się jeszcze bardziej pod względem ryzyka i zbliżania się do barier i ścian, ale był znacznie bardziej niekonsekwentny niż Alonso."

"Uwielbiałem ścigać się z Alonso. Prawdopodobnie najbardziej, ponieważ zawsze był uczciwy. Cóż, nie zawsze! Przez większość czasu" - dodał ze śmiechem w głosie.

Heidfeld zdradził również, że poza samochodem zachowanie Alonso czasami wydawało się ekstremalne, co mogło mieć negatywny wpływ na przychylność i wsparcie w padoku wobec jego osoby.

"Niektóre z historii, które słyszeliśmy - to co robił w zespole i w jaki sposób rozgrywał pewne rzeczy - ostatecznie prawdopodobnie nie miały one zawsze korzystnych dla niego konsekwencji."

Podczas swojej wypowiedzi Nick Heidfeld nawiązał także do swojego rodaka, Sebastiana Vettela, który przez krótki okres w 2007 roku był jego partnerem zespołowym w BMW Sauber. Zdaniem Heidfelda, w minionym sezonie to Vettel był mimo wszystko prezentował się lepiej w wyścigach dla Ferrari, chociaż Charles Leclerc niejednokrotnie prezentował lepszą formę i ostatecznie zajął wyższą pozycję w klasyfikacji kierowców.

"W wyścigach Vettel, moim zdaniem, miał przewagę. Seb zmagał się z pewnymi problemami na początku ubiegłego roku, ale myślę, że je opanował i potem było już po równo. Nie było tak, że to Leclerc przez cały czas dominował."

"Leclerc jest oczywiście fantastycznym kierowcą, ale odkąd pojawił się w zespole, nigdy nie powiedziałem ani nie pomyślałem, że Vettel nie wykonał dobrej roboty."

"Jeśli chodzi o czyste tempo, powiedziałbym, że Leclerc prawdopodobnie poprawi się nieco bardziej niż Vettel, po prostu przez sam fakt, że jest jeszcze młody i dużo się uczy. Jednak myślę, że są równi."

"Najważniejsze, aby popełniał mniej błędów w wyścigach" - zasugerował jednak Heidfeld. "To był jego największy minus w ciągu ostatnich kilku lat, a nie pokazywał ich tak często w latach, kiedy zdobywał tytuły."

Nadal nie ma pewności czy Sebastian Vettel pozostanie w zespole Ferrari, ponieważ ostatnie doniesienia sugerują, że Niemiec nie przedłuży umowy i opuści Maranello pod koniec roku.

Image: © BMW AG