Nie żyje Murray Walker - legendarny komentator F1

Murray Walker / © Flickr / PSParrot

13 marca nadeszła smutna wiadomość dla fanów Formuły 1 – w wieku 97 lat zmarł legendarny, brytyjski dziennikarz i komentator sportów motorowych Murray Walker.

"Z wielkim smutkiem dzielimy się wiadomością o odejściu członka stowarzyszenia British Racing Drivers Club Murraya Walkera, Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego" - czytamy w komunikacie Brytyjskiego Klubu Kierowców Wyścigowych (BRDC).

"Przyjaciel, prawdziwa legenda sportu motorowego, ulubiony komentator narodów i posiadacz zaraźliwego uśmiechu. Będzie nam bardzo brakowało Murraya, ale jego znak oraz głos będzie zawsze żył w sportach motorowych i naszych sercach."

Na świat przyszedł 10 października 1923 roku w Birmingham, a w jego żyłach już płynęła sportowa krew. Jego ojciec – Graham Walker – był bowiem motocyklistą, który rywalizował na wyspie Mann. Nic więc dziwnego, że Murray'a ciągnęło do wyścigów już od najmłodszych lat.

Gdy miał jednak 16 lat, wszystko zeszło na drugi plan, gdyż wybuchła II wojna światowa. Walczył w niej jako wychowanek Królewskiej Akademii Militarnej w Sandhurst. Po jej zakończeniu mógł jednak wrócić do swojej pasji.

Pierwsze kroki w relacjonowaniu wyścigów stawiał u boku ojca w 1948 roku. Kilka miesięcy później, w wielkanocny poniedziałek, Murray Walker nagrał dla BBC audycje z wyścigu w Goodwood. Jego pierwsza radiowa relacja pochodzi natomiast z Brytyjskiego Grand Prix, które odbyło się 14 maja w 1949 roku.

Przez 13 kolejnych lat wraz z ojcem komentował wyścigi różnych kategorii – zarówno motocyklowe, jak i samochodowe. Gdy w 1962 roku zmarł Graham, Murray został szefem komentatorów motocyklowych stacji BBC.

Z Formułą 1 miał jednak styczność dopiero kilka lat później. W latach 70. okazjonalnie relacjonował wyścigi, a swój pierwszy sezon pełnoprawnego komentatora stacji BBC zaliczył w 1978 roku. Od tego czasu jego głos stał się jednym z najbardziej ikonicznych w historii tego sportu. Komentarz Murraya Walkera był pełen pasji i emocji, a fani polubili go także za jego skromność.

W BBC pracował do 2001 roku i przez 23 lata w annałach zapisały się jego ikoniczne powiedzenia, chociażby: "Prowadzący samochód jest absolutnie wyjątkowy, z wyjątkiem tego za nim, który jest identyczny", "Z jego samochodem nie dzieje się nic złego, poza tym, że się pali."

"Zawsze uważałem, że moim zadaniem jest nie tylko informować, ale i bawić" – powiedział legendarny komentator w wywiadzie udzielonym w 2011 roku.

Murray Walker był uwielbiany nie tylko przez fanów, ale także przez kierowców, szefów zespołów, czy kolegów z branży.

Image: © Flickr / PSParrot