Nietypowa ścieżka kariery Fittipaldiego pomocna w debiucie w Formule 1?

Piętro Fittipaldi - Haas F1 Team / © Haas F1 / LAT Images

Wszechstronność Pietro Fittipaldiego może pomóc Brazylijczykowi w debiucie w Formule 1, kiedy podczas Grand Prix Sakhiru zastąpi kontuzjowanego Romaina Grosjeana, przyznał szef zespołu Haas, Guenther Steiner.

Rezerwowy kierowca amerykańskiego składu zasiądzie w bolidzie F1, zastępując niedysponowanego Grosjeana, który podczas dramatycznego wypadku w poprzedni weekend, doznał oparzeń dłoni oraz lewej nogi. Będzie to pierwszy występ Fittipaldiego w oficjalnym weekendzie Grand Prix, choć sam zainteresowany testował z zespołem w 2018 oraz 2019 roku.

Szef stajni z Kannapolis przyznał, że nietypowa ścieżka rywalizacji, od mistrzostwa w 2017 roku w Formule V8 3.5 oraz rywalizacja w FIA WEC, Super Formule, czy IndyCar, może pomóc Brazylijczykowi odpowiednio przystosować się do nietypowej pętli w Bahrajnie.

"Na pewno nie będzie to dla niego łatwe, ale nie zabraliśmy go ze sobą jako maskotkę" - powiedział Guenther Steiner. "Wiedzieliśmy, że to może nadejść i nie zabraliśmy go ze sobą, ponieważ nie wiedział, co robić."

"Bardziej martwiłem się przypadkami Covid-19 wśród kierowców niż kontuzjami, więc poprosiłem go, aby przyjechał tutaj na trzy tygodnie."

"Na początku przyznał: 'Ok, to dużo czasu', ale odpowiedziałem: 'Nie bierzemy cię jako maskotki. Jesteś tu, aby pełnić obowiązki, jeśli coś się stanie.'"

"Dlatego nie mogłem nikogo innego powołać, ponieważ włożył wiele wysiłku, aby być w pobliżu."

"Chociaż myślicie, że fajnie jest być w pobliżu podczas weekendu wyścigowego, po jakimś czasie robi się to nudne, również dla dwudziestokilkulatka."

"Wiemy, że pojawią się wyzwania i trudno będzie naszym bolidem w tym roku osiągnąć dobry wynik, zwłaszcza na tym torze wyścigowym, gdzie są trzy proste połączone trzema zakrętami - może więcej zakrętów, ale nie wiele. Myślę, że ścigał się na owalu, więc może to mu pomóc!"

"Wykona dobrą robotę i pomoże mu to, że był w wielu zespołach i w wielu różnych samochodach w swojej karierze, co pozwoli mu się przystosować."

"Postaramy się mu pomóc jak najwięcej, a Kevin powiedział, że jeśli będzie coś, czego potrzebuje, może przyjść i zapytać mnie. Postaramy się więc pomóc mu tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby odnieść sukces" - dodał szef zespołu Haas F1.

Image: © Haas F1 / LAT Images