Norris i Ricciardo: Chcemy przywrócić dawny blask McLarenowi

Daniel Ricciardo i Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Podczas dzisiejszej wideokonferencji z dziennikarzami kierowcy McLarena odpowiedzieli na wiele kluczowych pytań związanych z tegorocznym sezonem, odnosząc się m.in. do walki z Ferrari oraz koncepcji wyścigów sprinterskich.

Czego w nadchodzącym sezonie możesz nauczyć się od Lando Norrisa?

Daniel Ricciardo: „To zabawne, ponieważ jestem zdecydowanie bardziej doświadczony, jeżeli chodzi o staż w Formule 1, ale to Lando spędził więcej czasu w McLarenie. Na pewno mogę nauczyć się od niego wiele o samym zespole i tego, jak zintegrować się z moją nową wyścigową rodziną.”

„Za każdym razem, kiedy masz nowego zespołowego partnera, dostajesz szansę nauczenia się czegoś nowego.”

„Każdy kierowca jest bardzo pewny siebie, ja również. Ale jednocześnie pozostaję otwarty i jeżeli jest coś, co mogę u niego podpatrzeć i wykorzystać do tego, abym stał się lepszym zawodnikiem, to oczywiście zamierzam to wykorzystać.”

Czujesz się podekscytowany przesiadką na silnik Mercedesa?

Daniel Ricciardo: „Jeździłem bolidami z silnikiem Renault od początku ery hybrydowej. Nie mogę już doczekać się tego nowego doświadczenia.”

Jak postrzegasz swojego nowego partnera z zespołu?

Daniel Ricciardo: „Uważam, że obaj mamy podobne podejście. Tak samo kochamy to co robimy i obu nam nasza praca sprawia wielką radość. Nie boimy się tego pokazywać. Podchodzimy do tego w zbliżony sposób, ale prezentujemy dwa różne pokolenia. Jestem od niego dziesięć lat starszy, ale moim zdaniem to bardzo dobre połączenie. Z pewnością poza torem możemy fajnie spędzać czas, natomiast nasza rywalizacja na pewno będzie zacięta. Najważniejsze będzie jednak popychanie zespołu naprzód i będziemy robić co w naszej mocy, aby osiągać jak najlepsze wyniki.”

Co sądzisz o ubiegłorocznym sezonie i jak zapatrujesz się na tegoroczne zmagania?

Daniel Ricciardo: „W ubiegłym sezonie byliśmy świadkami zaciętej rywalizacji w środku stawki. Znacznie więcej ekip niż zazwyczaj zdołało ukończyć rywalizację na podium. Walka o czołowe lokaty stała się znacznie bardziej intensywna.”

„Oczywiście, przez cały czas dominował Mercedes i to oni byli wyznacznikiem, ale wszyscy staraliśmy się zbliżyć do nich tak bardzo, jak to tylko możliwe.”

„Ferrari na pewno znajdzie się bliżej czołówki. Mają teraz Carlosa [Sainza], który przeszedł do nich z McLarena. Ale generalnie rzecz biorąc, wszystkie ekipy powinny zbliżyć się do najlepszych zespołów. Oznacza to, że nie każdy, ale większość teamów, będzie mieć w tym roku szansę na podium.”

„Mam nadzieję, że moja motywacja i doświadczenie pomogą mi znaleźć się na szczycie.”

„Moją wielką ambicją jest ponowne znalezienie się na podium. McLaren zdołał osiągnąć to rok temu, więc teraz też powinno się udać. Jeżeli będziemy kontynuować nasz rozwój i włożymy w to dużo pracy to na pewno wykorzystamy nasze szanse.”

„Carlos i Fernando [Alonso] będą wspaniałymi rywalami. Reprezentują oczywiście inne zespoły, ale akurat Renault znam bardzo dobrze i wiem, że będą dysponować konkurencyjnym samochodem. Nie mogę doczekać się walki z nimi.”

Możesz zdradzić więcej szczegółów dotyczących twojego kontraktu?

Daniel Ricciardo: „Chyba mogę to powiedzieć. Podpisałem trzyletni kontrakt. To z całą pewnością wystarczająco dużo czasu. Moim zdaniem ważne będą nie tylko same wyniki, ale też stabilna sytuacja w zespole.”

„Kiedy rozmawiałem z McLarenem kilka lat temu, w 2018 roku, nie było tu chyba jeszcze Andreasa [Seidla] ani Jamesa Keya. Uważam, że struktura zespołu ukształtowała się dopiero teraz, a ja muszę się do niej dopasować, jak puzzle.”

„Mam zdecydowanie dobre przeczucia. Póki co wszystko wygląda naprawdę dobrze.”

Co sądzisz o pomyśle wprowadzenia w tym sezonie trzech wyścigów sprinterskich?

Daniel Ricciardo: „Obecny pomysł na organizację wyścigów sprinterskich podoba mi się znacznie bardziej niż idea startu w odwróconej kolejności. Wolę, kiedy najlepsi są z przodu i nikt tym nie manipuluje.”

„Uwielbiam rywalizację i cieszę się, że możemy mieć więcej okazji do ścigania się, a mniej jazdy w treningach.”

Co jest największą trudnością przy zmianie zespołu?

Daniel Ricciardo: „Najtrudniejsze jest dopasowanie się w taki sposób, aby poczuć się faktycznie częścią zespołu i zintegrować się z inżynierami i strategami. Odbyłem kilka spotkań nie tylko z moim inżynierem wyścigowym, ale także z całym działem wyścigowym. Uważam, że zgranie się z tymi wszystkimi ludźmi może w dużym stopniu pomóc mi w całej aklimatyzacji w nowym środowisku.”

Jak wygląda sprawa zakładu z Cyrilem?

Daniel Ricciardo: „Cyril jeszcze nie zrobił sobie tatuażu, ale to wkrótce się stanie. Mamy pewne niedokończone sprawy, a jedną z nich jest właśnie ten tatuaż.

Jaki masz kontakt z Danielem i jak wygląda twój proces przygotowawczy do sezonu?

Lando Norris: „Spędziłem ostatnio kilka dni w siedzibie McLarena. Omawialiśmy parę spraw dotyczących ubiegłego roku i przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia nowego sezonu.”

„Nie miałem zbyt wiele okazji do spotkań z Danielem. Jedynie przy okazji wywiadów i konferencji prasowych. Praktycznie nigdy nie rozmawialiśmy przez telefon, ale podobnie było z Carlosem. Z nim też nie miałem kontaktu, zanim spotkaliśmy się tutaj, w fabryce.”

„Taki dzień jak dziś, kiedy jesteśmy tutaj razem przy okazji spotkań z mediami, jest dobrą okazją, aby dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem.”

Czego możesz nauczyć się od Daniela?

Lando Norris: „To facet, który potrafi wygrywać wyścigi i stawać na podium. Osobiście cieszę się, że mogę nauczyć się czegoś więcej od innego kierowcy, który ma odmienne podejście i zwyczaje. To dobrze, że będę mógł doświadczyć czegoś innego.”

„W Formule 3 i Formule 4 masz kilku kolegów w ekipie i możesz uczyć się od różnych osób. Tutaj mamy tylko jednego partnera, który ma swój styl. To dobrze, że będę mógł teraz współpracować z Danielem.”

Jak oceniasz swój zeszły sezon?

Lando Norris: „Robię co w mojej mocy, a najlepiej wiedzą o tym ludzie, z którymi pracuję na co dzień, a więc moi menedżerowie i inżynierowie.”

„Jestem bardzo zadowolony z przebiegu zeszłorocznego sezonu. Niektóre momenty były dla mnie szczególnie udane. Jednym z nich był, chociażby ostatni wyścig w Abu Zabi.”

„Wiem, co działa dobrze, a co muszę poprawić. Praca z Danielem z całą pewnością pomoże mi stać się lepszym kierowcą.”

Walka z Ferrari to dla was priorytet na ten rok, czy jednak skupiacie się na minimalizowaniu strat do Mercedesa?

Lando Norris: „Zmniejszenie straty do lidera zawsze jest najtrudniejsze. Jesteśmy jednak bardzo pewni siebie. McLaren to znakomity zespół, który w ostatnich latach poczynił ogromne postępy.”

„Zbliżanie się do czołówki wymaga dużo pracy i czasu. Będziemy jednak kontynuować nasz rozwój.”

„Ferrari z pewnością się poprawi. Spodziewam się, że w niektórych wyścigach będą od nas szybsi. Nie możemy jednak oglądać się tylko w ich stronę. Prawie każdy zespół może podjąć z nami walkę i nas pokonać.”

Co sądzisz o zwolnieniu Alexa Albona?

Lando Norris: „Alex Albon to mój dobry przyjaciel i znamy się bardzo dobrze. Przykro mi z powodu tego, co go spotkało, bo wiem, że jest bardzo dobrym kierowcą. To trudne, ale jednocześnie pokazuje, jak bezwzględna jest Formuła 1. Możesz być ekstremalnie dobrym zawodnikiem, ale kiedy na krótką chwilę staniesz się nieco mniej konkurencyjny, to wszystko może skończyć się tak szybko jak się zaczęło.”

Image: © McLaren F1