Norris: Ricciardo był dla mnie mentalnym wsparciem

Lando Norris i Daniel Ricciardo - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Lando Norris ujawnił, jak dwa lata współpracy z Danielem Ricciardo w McLarenie pomogły mu zbudować odpowiednie mentalne nastawienie do ścigania, z czym wcześniej miał sporo problemów.

Brytyjczyk przyznał, że mentalne aspekty bycia kierowcą Formuły 1 często były dla niego ciężarem, a starszy i bardziej doświadczony Australijczyk, jako zespołowy partner, pomagał mu sobie z tym radzić. Norris podkreślał, jak ważna była dla niego obecność Ricciardo i jest mu wdzięczny za dwa lata wspólnej jazdy. 33-latka nie zobaczymy w przyszłym sezonie w stawce, będzie bowiem pełnił rolę rezerwowego kierowcy Red Bulla.

„To był zaszczyt i świetna zabawa z nim pracować” – powiedział Norris w rozmowie z telewizją ESPN. „Według mnie jest jednym z najzabawniejszych i najmilszych ludzi w padoku.”

Australijczyk wygrał osiem wyścigów w karierze, w tym jeden w barwach McLarena, podczas gdy Norris wciąż czeka na swoje premierowe zwycięstwo. W sezonie 2021, kiedy to Ricciardo triumfował na Monzy, 23-latek dojechał drugi, i to z bardzo niewielką stratą do kolegi z zespołu.

Młody Brytyjczyk docenił również doświadczonego partnera za jego determinację oraz okazywane mu wsparcie.

„Mogłem się naprawdę dużo nauczyć od Daniela. Jego podejście do wyścigów i jego mentalność w tych trudnych czasach są imponujące. Jest w tym wszystkim bardzo silny i ma dużo wiary w siebie.”

„Sam miałem problemy z mentalnością w ostatnich latach, kiedy zacząłem ścigać się w Formule 1 i wiele mogłem się od niego nauczyć, jeśli chodzi o to, jak sobie psychicznie radzić.”

„Nie jest to łatwe, ale im więcej korzystałem z jego wiedzy i doświadczenia, tym lepszym kierowcą się stałem” – podsumował.

W nadchodzącej kampanii 2023 Lando Norris będzie rywalizował u boku Oscara Piastriego, debiutującego w Formule 1 mistrza F2 z 2021 roku.

Image: © McLaren F1