Norris: Stroll pod wieloma względami nie zasłużył na podium

Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Lance Stroll, który w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Włoch stanął na najniższym stopniu podium, zdaniem Lando Norrisa nie zasłużył sobie na tak dobry wynik.

Według kierowcy McLarena podium zdobyte przez Kanadyjczyka jest wyłącznie skutkiem niefortunnie skonstruowanych przepisów, które pozwalają kierowcom na wymianę ogumienia podczas obowiązywania w wyścigu czerwonej flagi.

„Nie stanąłem na podium, tylko dlatego, że Stroll dostał darmowy pit stop. To głupi przepis. Dostali coś za darmo, chociaż na to nie zasługiwali.”

Mówiąc o głupim przepisie, Lando Norris miał na myśli artykuł 41.4 regulaminu sportowego. Punkt ten wymienia jakie czynności mogą zostać wykonane przy samochodach zaparkowanych w alei serwisowej, podczas gdy wyścig jest przerwany.

„Ten przepis należy usunąć” - stwierdził niekryjący swojej frustracji Brytyjczyk.

„Mamy przykład Gasly’ego, który zjechał na pit stop tuż przed pojawieniem się na torze samochodu bezpieczeństwa i prowadził w momencie, gdy wyścig został przerwany. To było sprawiedliwe. Stroll natomiast nie musiał zjeżdżać na wymianę opon i zyskał 24 sekundy, zupełnie nic nie robiąc.”

„Lance powinien zjechać na pit stop tak jak pozostali. Można mieć szczęście tak jak Pierre, ale według mnie w jego przypadku wszystko było fair. Brak konieczności zjazdu na obowiązkowy pit stop to jednak nie jest coś, co jest słuszne.”

Pomimo wyraźnego rozgoryczenia, Lando Norris pochwalił jednak swojego zespołowego partnera oraz cały zespół, za bardzo dobrą pracę, jaką wykonali w trakcie całego weekendu.

„Tym razem nie wskoczyłem na podium, które po prostu wymknęło nam się z rąk. Jednak jako zespół wykonaliśmy bardzo dobrą pracę.”

„Mimo wszystko wciąż jestem zadowolony z czwartego miejsca. Jedynym sposobem na zdobycie drugiej lokaty byłoby ukończenie kwalifikacji przed Carlosem. W wyścigu nie byłem w stanie go wyprzedzić.”

„Carlos zrobił wszystko, co do niego należało. Można wykonać perfekcyjną robotę, ale nie zawsze pozwoli to finiszować przed wszystkimi rywalami. Carlos jednak wykonał dobrą pracę i zrobił to.”

 

Image: © McLaren F1