Norris ukarany za naruszenie procedur czerwonej flagi

Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Lando Norris z dziewiątego pola wystartuje do Grand Prix Azerbejdżanu, czego przyczyną jest kara cofnięcia o trzy lokaty na starcie za nieprzestrzeganie procedur czerwonej flagi.

Podczas trwania neutralizacji w pierwszej sesji kwalifikacyjnej, Brytyjczykowi nie udało się zjechać do alei serwisowej, przez co pokonał kolejne okrążenie.

Kierowca zespołu McLaren złamał procedury, które obowiązują podczas czerwonych flag, nie stosując się do regulacji sportowych Formuły 1 i do niedzielnego wyścigu na torze Baku City Circuit ruszy z dziewiątego pola.

Sędziowie wyścigowi wyjaśnili, że Norris „znajdował się na prostej start-meta, kiedy pojawiły się czerwone flagi - w konsekwencji zostały wyświetlone na panelach oraz na kierownicy auta.”

„Podczas przesłuchania kierowca przyznał, że odpuścił przepustnicę, zahamował i był zobowiązany do wjazdu do alei serwisowej. W tym momencie nie był pewien, co ma zrobić i zapytał przez radio swój zespół.”

„Mimo iż zespół kazał mu natychmiast zjechać do boksów, było już za późno, a Norris przekroczył lini mety po raz kolejny.”

„Sędziowie wyścigowi zakładają, że jeśli procedury czerwonej flagi nie są przestrzegane podczas kwalifikacji, właściwym jest cofnięcie kierowcy na starcie o pięć pozycji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że zawodnik miał bardzo krótki czas na reakcje, ze względu na swoją pozycję na torze, kara cofnięcia o trzy lokaty jest wystarczająca.”

Norris, prócz straty szóstej lokaty, otrzymał także trzy punkty karne do swojej licencji, co daje w sumie osiem oczek w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Image: © McLaren F1