Nowa formuła silnikowa: Audi u progu wejścia do F1

Audi / © Audi

Według informacji serwisu RaceFans, Audi jest już na ostatniej prostej, aby dołączyć do stawki Formuły 1 od sezonu 2026, kiedy to dojdzie do debiutu nowych jednostek napędowych.

Władze F1 od kilku miesięcy we współpracy z przedstawicielami zespołów pracowały nad sformułowaniem nowych zasad silnikowych, a głównym celem planowanych zmian jest zachęcenie zewnętrznych podmiotów do uruchomienia swoich programów w królowej sportów motorowych.

Podczas czwartkowego spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych potwierdzono, że nowe napędy pozbawione będą kosztownego systemu MGU-H, którego brak ma zostać zrekompensowany mocą elektryczną, która ma zostać podniesiona ze 120 kW do 350 kW.

Dziś natomiast portal RaceFans przekazał informację, według której producent z Inglostadt ma obecnie finalizować swoje wejście do najwyższej kategorii wyścigowej na świecie, co ma być następstwem zatwierdzenia nowych regulacji dotyczących silników.

Znany w środowisku F1 dziennikarz, Dieter Rencken, dotarł również do wątku dotyczącego wiadomości, jaką władze serii i szefowie zespołów otrzymali od Audi w ostatnich dniach.

W opisywanym liście prezes zarządu, Markus Duesmann i szef rozwoju technicznego, Oliver Hoffmann, mieli w dużych superlatywach opisać ostatnie działania, jakie Federacja poczyniła w zakresie sformalizowania nowych przepisów technicznych na 2026 rok.

Ponadto przedstawiciele niemieckiej marki w korespondencji ze Stefano Domenicalim i Jeanem Todtem mieli zaznaczyć, że zbiór nowych regulacji jest uczciwym kompromisem, zarówno dla obecnych, jak i nowych podmiotów, jednocześnie wyrażając swoją aprobatę z powodu spełnienia wszystkich zakładanych celów, jakie były brane pod uwagę na początku wspólnych debat.

Obecnie cała sprawa leży w rękach rady nadzorczej i zarządu, bowiem od ich werdyktu będzie zależeć ostateczna decyzja koncernu dotycząca wejścia do Formuły 1.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to według zagranicznych źródeł oficjalny komunikat w tej sprawie powinien pojawić się już na początku przyszłego roku.

Image: © Audi