Nowi właściciele Williamsa mogą odsunąć od zespołu George'a Russella

George Russell / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Zmiana właścicieli zespołu Williams oraz pojawienie się na rynku transferowym Sergio Pereza mogą sprawić, że George Russell straci swoje miejsce w brytyjskiej ekipie.

Jak donosi Roberto Chinchero, dziennikarz włoskiego oddziału serwisu motorsport.com, kierowca Williamsa miał w sezonie 2021 zastąpić Valtteriego Bottasa w fabrycznym zespole Mercedesa, a do decydujących rozmów w tej sprawie miało dojść w czerwcu.

Ostatecznie scenariusz ten nie spełnił się. Zdaniem Chinchero, awans Russella miał zostać zablokowany przez samą Claire Williams. Pełniąca wówczas obowiązki szefa zespołu córka sir Franka Williamsa chciała za wszelką cenę zatrzymać w zespole swojego kierowcę jako kartę przetargową w rozmowach z przyszłymi właścicielami stajni z Grove.

Williams ostatecznie potwierdził swój skład kierowców 16 lipca, czyli na sześć tygodni przed zmianą właściciela zespołu i nic w tym momencie nie wskazywało na to, że coś może się w tej kwestii zmienić.

Pod koniec września jednak sprawy zaczęły się komplikować. Na rynku transferowym pojawił się bowiem Nikita Mazepin, mający za sobą potężne wsparcie finansowe swojego ojca. Młody Rosjanin ma obecnie prowadzić negocjacje z zespołem Haas, do którego wcześniej bardzo mocno przymierzany był Sergio Perez.

Przedstawiciele spółki Dorilton Capital, będącej nowym właścicielem Williamsa, od początku podkreślali, że ich ambicją jest przywrócenie tej legendarnej ekipy na szczyt, a zatrudnienie bardzo dobrego zawodnika, jakim niewątpliwie jest Meksykanin, byłoby bardzo pomocne w osiągnięciu tego celu. Z formalnego punktu widzenia, na taki ruch transferowy pozwalałaby nowym właścicielom tak zwana klauzula zmiany kontroli, która umożliwia wcześniejsze rozwiązanie umowy z George'm Russellem.

Co istotne, Serio Perez może nie być jedynym członkiem zespołu pozyskanym z ekipy Racing Point. Od pewnego czasu bardzo głośno mówi się bowiem, że Otmar Szafnauer może przejąć rolę szefa Williamsa.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images