Nowy bolid Alpine przetestowany na Silverstone

Alpine A523 / © Alpine F1

Francuska stajnia Alpine, przed oficjalnym pokazem swojego bolidu, poinformowała o zakończeniu dnia testowego na torze Silverstone, w ramach którego przejechano sto kilometrów.

Prezentacja bolidu Alpine zapowiedziana jest na szesnastego lutego, jednak już trzy dni wcześniej pojazd wyjechał na tor. Esteban Ocon dołączył na pętli Silverstone do swojego nowego kolegi z zespołu Pierre’a Gasly’ego. Obaj francuscy zawodnicy podzielili się czasem jazdy podczas dnia filmowego.

Jako pierwszy na brytyjskim obiekcie pojawił się Esteban Ocon, który ukończył dziewięć okrążeń. Następnie za kierownicą zasiadł Gasly, przejeżdżając osiem kółek. A523 – tak nazywa się nowy bolid Alpine, przejechał wszystkie okrążenia bezproblemowo.

„Dopiero po powrocie na tor w bolidzie Formuły 1 zdajesz sobie sprawę, jak bardzo za tym tęsknisz! To był zaszczyt móc dzisiaj prowadzić A523 i doświadczyć na własnej skórze ciężkiej pracy i ulepszeń, które zostały wprowadzone” – skomentował Ocon.

„Ogromne podziękowania dla wszystkich w Viry i Enstone za osiągnięcie tego kamienia milowego. Pierwsze okrążenie zawsze zapada w pamięć i cieszę się, że dzisiaj poszło gładko. A523 pokażemy światu w ten czwartek podczas premiery, a także na torze w Bahrajnie w przyszłym tygodniu.”

„To fantastyczne uczucie znowu jeździć, zwłaszcza w moich nowych barwach Alpine” – dodał Pierre Gasly. „Dzisiaj chodziło o pierwsze wyczucie samochodu i czułem się bardzo dobrze na okrążeniach, które przejechałem.”

„Wiem, że wszyscy w zespole pracowali niestrudzenie, aby udoskonalić samochód przez zimę i to ważny moment, aby dzisiaj nim jeździć i zobaczyć twarze wszystkich w garażu. Nie mogę się doczekać premiery w czwartek, a potem dowiem się jeszcze więcej o samochodzie podczas testów.”

„Dzisiejszy odcinek testowy na Silverstone to kolejny kamień milowy dla A523 i cieszę się, że dzień przebiegł tak gładko” – stwierdził Matt Harman, dyrektor techniczny Alpine.

„Esteban pojechał pierwszy rano, aby sprawdzić, czy wszystkie systemy działają prawidłowo, a także dokończyć zwykły program instalacyjny samochodu. Po południu Pierre po raz pierwszy siedział w A523 i przejechał osiem stabilnych okrążeń, aby najpierw wyczuć nowe otoczenie.”

„Te dni są oczywiście ograniczone i niereprezentatywne, ale z pewnością mieliśmy wspaniały dzień i teraz nie możemy się doczekać testów w Bahrajnie, gdzie spodziewamy się kontynuować naukę samochodu 2023.”

Image: © Alpine F1