Nyck de Vries bliski dołączenia do AlphaTauri

Nyck de Vries / © Williams F1

Jak mówią eksperci ściśle związani z Formułą 1, ekipa AlphaTauri zakontraktowała holenderskiego mistrza Formuły E jako swojego drugiego kierowcę na sezon 2023.

Sezon transferowy, zapoczątkowany został przez decyzję Sebastiana Vettela, dotyczącą jego odejścia z królowej motorsportu. Następnie Fernando Alonso zdecydował się na opuszczenie Alpine i dołączenie do Astona Martina.

Przejście Oscara Piastriego do McLarena spowodowało, że Alpine poszukuje drugiego kierowcy na sezon 2023. Wiele głosów ze świata Formuły 1 twierdzi, że Pierre Gasly z AlphaTauri przymierzany jest do fotela we francuskiej ekipie.

Red Bull mówi jednak, że zwolni Gasly'ego, tylko wtedy, gdy znajdzie się odpowiednie zastępstwo, a rozmowy o podpisaniu kontraktu z gwiazdą amerykańskich wyścigów IndyCar Coltonem Hertą, nie powiodły się z powodu braku superlicencji F1.

Ekipa z Milton Keynes próbowała uzyskać zwolnienie dla Herty, ale niestety wszystko zakończyło się fiaskiem. Jednak, gdy wydawało się, że Red Bull jest zmuszony zaprzestać poszukiwań nowego kierowcy, do swojej juniorskiej ekipy, okazało się, iż nowy zawodnik może być teraz na ich celowniku i jest nim Nyck de Vries.

Holender, po fantastycznym występie w Grand Prix Włoch, w zastępstwie za Alexa Albona, wzbudził spore zainteresowanie ekip Formuły 1.

Do tej pory, były mistrz Formuły 2 i Formuły E, był przymierzany jako kierowca, który w przyszłym sezonie zastąpi Nicholasa Latifiego. W sobotę rano holenderska gazeta De Telegraaf podała jednak, że Holender złożył w tym tygodniu wizytę w biurze konsultanta Red Bulla ds. sportów motorowych Helmuta Marko. Wizyta następnie została potwierdzona przez portal RacingNews365.com.

Francuska strona AutoHebdo poszła o krok dalej i stwierdziła, że dyskusja była bardziej zaawansowana, niż pierwotnie sądzono, oraz że osiągnięto już porozumienie w sprawie transferu.

Byłby to nietypowy ruch dla Red Bulla, który skupiał się na rozwijaniu własnych talentów i opierał się podpisywaniu kierowców z silnymi powiązaniami z konkurencyjnymi zespołami, takimi jak Mercedes, w przypadku De Vriesa.

Red Bull zmienił kierunek pod koniec 2020 roku, kiedy to zakontraktował doświadczonego Sergio Pereza, po tym, jak został zwolniony przez zespół Racing Point.

Toto Wolff stwierdził, że niestety nie będzie w stanie znaleźć miejsca dla Holendra w ekipach związanych z Mercedesem.

„Naprawdę nie mogę mu pomóc” – powiedział Wolff przed letnią przerwą. „Nie możemy powiedzieć żadnemu zespołowi, aby na niego zwrócili uwagę, ponieważ byłaby to nielegalna ingerencja.”

Tak więc, przekazanie De Vriesa do AlphaTauri mogłoby być sposobem na rozwiązanie wielu problemów po wszystkich stronach, choć pozostawiłoby to Williamsa bez zastępstwa dla Latifiego.

Jeśli Gasly rzeczywiście przeniesie się do Alpine, to zamknięte zostaną drzwi dla Daniela Ricciardo, który stracił miejsce w McLarenie na rzecz Piastriego.

Potencjalne dołączenie Nycka de Vriesa do AlphaTauri, będzie również straconą szansą dla Micka Schumachera, którego miejsce w Haasie wydaje się być zagrożone, choć zespół nie podjął jeszcze żadnej ostatecznej decyzji.

Image: © Williams F1