O'Sullivan: Hamilton wygrywa dzięki przewadze samochodu

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Ronnie O’Sullivan uważa, że Lewis Hamilton nie może być uznawany za jednego z największych sportowców, ponieważ wszystkie swoje sukcesy zawdzięcza bolidowi dającemu mu niesprawiedliwą przewagę nad innymi.

35-letni Brytyjczyk wyrównał rekord Michaela Schumachera, zdobywając siódmy tytuł mistrza świata kierowców. To niezwykłe osiągnięcie na nowo ożywiło dyskusję dotyczącą pozycji Hamiltona na liście najwybitniejszych sportowców w dziejach Zjednoczonego Królestwa, a także uhonorowania jego sukcesów tytułem szlacheckim.

Nie wszyscy jednak pozostają pod wrażeniem wyników Hamiltona. Ronnie O’Sullivan, sześciokrotny mistrz świata w snookerze stwierdził, że są one przede wszystkim zasługą samochodu.

„Fantastycznie, że Lewis zdobył siódmy tytuł mistrza świata, ale jeżeli jego samochód jest znacznie szybszy niż pozostałe, to mógł sobie pozwolić na błędy, które uszły mu na sucho” - powiedział O’Sullivan.

„To trochę tak, jakby jeździć po okolicy paląc cygaro, trzymając przy tym kierownicę jednym palcem. Dlatego moim zdaniem trudno jest powiedzieć, gdzie on się znajduje na tle innych, wybitnych sportowców.”

Zdaniem brytyjskiego snookerzysty, jedynym wysiłkiem jaki, Hamilton musi wkładać w rywalizację, jest pokonanie zespołowego kolegi.

„Jeżeli ma samochód, który jest szybszy od reszty o sekundę, to teoretycznie jego jedynym zmartwieniem jest Bottas, któremu nawiasem mówiąc rola drugoplanowa wydaje się bardzo odpowiadać.”

„Osobiście nie czułbym się dobrze, grając przy stole, na którym kieszenie, do których celuję są większe niż te, do których stara się trafić mój przeciwnik.”

Rakieta, jak nazywają go pasjonaci gry przy zielonym stole, stworzył własną listę siedmiu największych sportowców. Jak podkreślił, znaleźli się na niej ludzie, którzy zdominowali swoje dyscypliny, rywalizując z innymi na równych zasadach.

„Federer czy Kipchoge walczą z innymi w takich samych warunkach. Snooker jest taki sam, wszyscy mamy te same szanse.”

„W boksie na przykład niektórzy zawodnicy unikają innych. Dlatego trzeba docenić takich zawodników jak Tyson Fury, który może walczyć z każdym, w dowolnym miejscu i czasie.”

„Tacy sportowcy jak ja, Federer, Djokovic, Phil Taylor, Tiger Woods, Messi czy Ronaldo nie mogą wybrać dla siebie wygodnego przeciwnika lub użyć lepszego sprzętu” - zakończył O’Sullivan.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images