Ocon krytykuje Alonso: Wykonałem 98% pracy dla Alpine

Esteban Ocon i Fernando Alonso / © Alpine F1 / XPB Images

Kierowca zespołu Alpine, Esteban Ocon, skrytykował dwukrotnego mistrza świata, twierdząc, że Hiszpan prawie wcale nie pracował na rzecz zespołu przez ostatnie dwa lata.

Alonso dołączył do francuskiej ekipy na początku 2021 roku, po dwóch latach przerwy od ścigania w Formule 1. Po kolejnych dwóch sezonach zdecydował się opuścić stajnię z Enstone i dołączyć do Astona Martina.

Relacja Ocona i Alonso od początku była burzliwa, a ten sezon przyniósł wiele niekorzystnych dla zespołu zdarzeń na torze, między innymi dwukrotny kontakt w trakcie sprintu podczas Grand Prix Brazylii. Ta sytuacja dodatkowo zwiększyła napięcie między kierowcami, a Alpine uznało, że obaj zawiedli zespół.

Po weekendzie w Sao Paulo Hiszpan został zapytany, czy porozmawiałby z Francuzem o ich starciach: „Nie potrzebuję. To jeszcze tylko jeden wyścig i wreszcie koniec” – odpowiedział Alonso.

Do tej wypowiedzi 41-latka odniósł się we francuskich mediach Ocon, zaznaczając, że nie jest zadowolony ze słów zespołowego partnera.

„Oczywiście byłem rozczarowany, że jego komentarze zostały poczynione w prasie, a nie wewnętrznie” – powiedział Francuz. „Nie prowadziliśmy żadnych rozmów na ten temat. Zachowam dla niego szacunek.”

„Dobrze, że idzie do Astona Martina i dobrze, iż idziemy własną drogą. Szczerze mówiąc, praca była w 98 procentach na moich barkach i w dwóch procentach na jego.”

„Byłem przepracowany. Zrobiłem cały rozwój w symulatorze, podróże marketingowe.”

W 2023 roku partnerem Ocona w zespole Alpine będzie Pierre Gasly, któremu Red Bull pozwolił na przedwczesne zwolnienie z umowy, pomimo jej przedłużenia na początku tego roku.

Natomiast Alonso miał już okazję kierować bolidem Astona Martina podczas posezonowych testów w Abu Zabi.

Image: © Alpine F1 / XPB Images