Ocon: Nowe bolidy nie dają takiej frajdy z jazdy jak ich poprzednicy

Esteban Ocon - Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Esteban Ocon twierdzi, że nowa specyfika samochodów Formuły 1 nie jest tak przyjemna w prowadzeniu, jak poprzednia, ale ma nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie.

Rozległy pakiet zmian technicznych wprowadzony w 2022 roku doprowadził do pojawienia się uporczywych efektów aerodynamicznych, co w porównaniu do poprzednich konstrukcji, było dość sporym problemem.

Zmiany zostały wprowadzone w celu zwiększenia konkurencyjności w stawce, co ostatecznie zostało osiągnięte. W sezonie 2022 odnotowano ponad siedemset manewrów wyprzedzania i w stosunku do roku 2021 stanowi to wzrost o około dwieście.

Kierowca francuskiej ekipy Alpine uważa, że stare samochody były znacznie przyjemniejsze w prowadzeniu.

Francuz zapytany o to, czy nowe konstrukcje dają jakąkolwiek frajdę z jazdy, stanowczo odpowiedział: „Niestety nie.”

„Przede wszystkim to pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów, więc według mnie z roku na rok będzie coraz lepiej.”

„Nie mniej jednak te bolidy są ciężkie, mają mniejszą przyczepność, choć degradacja opon jest nieco mniejsza i to jest dobra rzecz” – stwierdził Ocon.

„Przetestowałem samochód z sezonu 2021 na Monzy i jazda podobała mi się znacznie bardziej.”

Ocon został również zapytany, do której ery F1 najchętniej by wrócił, gdyby miał wehikuł czasu.

„Lata, które sprawiły, że marzyłem o Formule 1 to 2005–2006, kiedy mieliśmy wojnę o opony między Bridgestone i Michelin. To było imponujące, no i dodatkowo ta wspaniała walka Ferrari z Renault.”

„Myślę też, że obecnie również mamy naprawdę fajne czasy. Bolidy stają się coraz bardziej konkurencyjne i naprawdę mamy mnóstwo emocji” – dodał kierowca Alpine.

Image: © Alpine F1 / XPB Images