Odwołane Grand Prix Rosji nie zostanie zastąpione przez inny wyścig

Grand Prix Miami - Miami International Autodrome / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 potwierdziła, że odwołane Grand Prix Rosji na torze Sochi Autodrom, nie zostanie zastąpione przez inny wyścig, a kalendarz tegorocznych mistrzostw skróci się do dwudziestu dwóch rund.

Wszystko wskazywało na to, że anulowana piętnasta runda królowej sportów motorowych, z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zostanie zastąpiona przez inny wyścig, aby utrzymać dwadzieścia trzy wydarzenia w kalendarzu, jednak włodarze serii postanowiły zwolnić termin i nie wyznaczać zastępstwa.

Potencjalnym zmiennikiem rywalizacji na Sochi Autodrom miał być obiekt Losail International w Katarze, który gościł Formułę 1 w 2021 roku, a także tor Hockenheimring w Niemczech, jednak ograniczenia logistyczne zmusiły Formułę 1 do zwolnienia europejskiej pętli z zastępstwa.

W grę wchodziły także względy finansowe, z wyłączeniem potencjalnych alternatyw, ponieważ Formuła 1 ponownie domaga się pełnej zapłaty za organizację danej rundy mistrzostw, po dwuletnim okresie pandemicznym, podczas którego promotorzy otrzymywali ogromną zniżkę na koszty organizacji wyścigów.

Zadowolone ze zmniejszonego kalendarza będą natomiast zespoły, które zostały wystawione na ogromną próbę po informacji o wydłużeniu harmonogramu do dwudziestu trzech rund, a większa przerwa pomiędzy wyścigami we Włoszech i Singapurze pozwoli lepiej zregenerować się wszystkim zainteresowanym stronom.

Image: © Pirelli Motorsport