Oficjalnie: Bahrajn gospodarzem przedsezonowych testów w 2021 roku

Bahrain International Circuit / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Władze Formuły 1, w porozumieniu z zespołami, zadecydowały, że tegoroczne przedsezonowe testy odbędą się w Bahrajnie, a nie jak pierwotnie planowano na torze ulokowanym pod Barceloną.

Pandemia koronawirusa wymusiła na zarządcach serii dokonanie kolejnych modyfikacji w pierwotnym harmonogramie, który jeszcze przez dłuższy czas pozostanie w prowizorycznej formie. Wskutek odroczenia wyścigu w Melbourne pierwszym akcentem tegorocznej kampanii będzie GP Bahrajnu, a dla uproszczenia logistyki tor położony na pustyni Sakhir będzie również areną przedsezonowych testów, które odbędą się 12-14 marca.

Ograniczony częściowo rozwój bolidów, a także kwestie finansowe spowodowały, że tegoroczne testy odbędą się w skróconym trzydniowym formacie. Pierwotnie jednak zespoły planowały odbyć pierwsze tegoroczne jazdy testowe tydzień przed wyścigiem o GP Bahrajnu. Takie rozwiązanie dałoby ekipom dodatkowy tydzień na przygotowanie samochodów przed wysyłką, a także obniżyłoby koszty miejscowego zakwaterowania.

Taka zmiana wymagałaby jednak specjalnej zgody, ponieważ według regulaminu sportowego FIA, sesja testowa musi odbyć się przynajmniej dziesięć dni przed startem pierwszego weekendu wyścigowego. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był McLaren. Przedstawiciele stajni z Woking twierdzą bowiem, że do pełnego zrozumienia nowego pakietu niezbędny jest odpowiedni zapas czasu.

W wyniku powyższych zmian wszystkie ekipy są zobligowane do przygotowania obydwu swoich samochodów wraz z całym wyposażeniem do 4-5 marca.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images