Oficjalnie: F1 prezentuje europejską część kalendarza

Alexander Albon - Aston Martin Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Formuła 1 podała część tegorocznego harmonogramu wyścigowego, składającego się z europejskich rund. Sezon wystartuje 5 lipca na torze Red Bull Ring w Austrii.

Na tę chwilę czekali wszyscy kibice, jak i sama królowa sportów motorowych. 70-ty, jubileuszowy sezon mistrzostw świata Formuły 1 rozpocznie się podwójną rundą na rodzimym torze Red Bulla – w dniach 5 i 12 lipca. Po początkowej informacji, że udział w tych wyścigach może wziąć ograniczona liczba osób, wydano sprostowanie – wydarzenia te odbędą się bez udziału kibiców, zgodnie z decyzją rządu federalnego, o czym poinformował w sobotę w godzinach popołudniowych, austriacki dziennik regionalny Kleine Zeitung.

Podwójna runda na brytyjskim Silverstone została przeniesiona na sierpień z powodu obowiązujących od 1 czerwca obostrzeń, w tym konieczności odbycia dwutygodniowej kwarantanny przez wszystkich przybywających zza granicy. Według najnowszych informacji, plany sierpniowych dwóch wyścigów uzyskały już aprobatę brytyjskiego rządu.

W sierpniu czekać nas będą jeszcze dwa wyścigi – w Barcelonie (16.08) oraz Belgii (30.08). Europejskie tournée F1 zakończy tradycyjnie wyścig na włoskim torze Monza w pierwszy weekend września.

W nowym harmonogramie wyścigowym na pewno nie pojawią się wyścigi w Australii, Francji, Monako oraz Holandii, ponieważ wydarzenia te zostały odwołane bez możliwości starania się o uzyskanie drugiego terminu na organizację wydarzenia.

F1 opublikowała również dzisiaj harmonogramy dla Formuły 2 oraz Formuły 3, które dostępne są na oficjalnych stronach internetowych serii, wraz ze wszystkimi szczegółami.

Podczas każdego weekendu wyścigowego F1, będą trwać zmagania także F2 oraz F3.

W ciągu najbliższych tygodni mamy poznać drugą część kalendarza, który łącznie powinien składać się z 15-18 rund. Sezon, według przewidywań na dzień dzisiejszy, zakończy się w grudniu.

„W ciągu ostatnich tygodni pracowaliśmy niestrudzenie z wszystkimi naszymi partnerami, FIA oraz zespołami, aby stworzyć nowy kalendarz 2020, który pozwoli wznowić wyścigi w możliwe najbezpieczniejszy sposób. Cieszymy się, że możemy dziś zaprezentować nasz harmonogram, składający się z ośmiu rund i czekamy na opublikowanie pełnego kalendarza w nadchodzących tygodniach” – powiedział Chase Carey, dyrektor generalny F1.

„Chcę podziękować każdemu partnerowi i promotorowi za wsparcie i stałe zaangażowanie w F1. Chociaż obecnie spodziewamy się rozpoczęcia sezonu bez fanów na naszych wyścigach, mamy nadzieję, że w nadchodzących miesiącach sytuacja pozwoli nam przywitać ich z powrotem.”

„Wiemy, że powrót Formuły 1 będzie miłym wsparciem dla fanów sportu na całym świecie.”

Poniżej prezentujemy dokładny, europejski kalendarz wyścigowy na sezon 2020:

Wyścig Tor Data
GP Austrii Red Bull Ring 03-05/07
GP Styrii Red Bull Ring 10-12/07
GP Węgier Hungaroring 17-19/07
GP Wielkiej Brytanii Silverstone 31/07-02/08
GP 70-lecia F1 Silverstone 07-09/08
GP Hiszpanii Barcelona-Cataunya 14-16/08
GP Belgii Spa-Francorchamps 28-30/08
GP Włoch Monza 04-06/09
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool