Oficjalnie: F1 przedłużyła umowę z torem Suzuka do 2024 roku

GP Japonii 2019 / © Pirelli Motorsport

Władze Formuły 1 w oficjalnym komunikacie potwierdziły podpisanie trzyletniej umowy z promotorami wyścigu o Grand Prix Japonii na torze Suzuka.

Królowa sportów motorowych po raz pierwszy zagościła na położonym 50 kilometrów od miasta Nagoi obiekcie w 1987 roku. Charakterystyczny układ przecinającej się pętli, wraz z legendarnym zakrętem 130R sprawił, że zarówno kierowcy jak i kibice bardzo wysoko cenią sobie rywalizację na terenie prefektury Mie.

Zawarcie porozumienia pomiędzy Liberty Media a promotorem wydarzenia, konsorcjum Mobilityland Corporation, jest częścią długofalowej strategii promowania sportów motorowych w krajach azjatyckich, czemu bardzo sprzyja obecność w stawce F1 japońskiego kierowcy, Yukiego Tsunody.

„Bardzo się cieszę, że Formuła 1 będzie ścigać się na torze Suzuka przez trzy kolejne lata” – powiedział Stefano Domenicali.

„Japonia zajmuje szczególne miejsce w sercach i umysłach fanów na całym świecie. Suzuka była świadkiem jednych z najbardziej legendarnych momentów w historii tego sportu, jedenastokrotnie rozstrzygając o losach mistrzowskiego tytułu.”

„Grand Prix Japonii za każdym razem było dramatycznym i porywającym wyścigiem. Jestem niezwykle podekscytowany, że możemy nadal dostarczać akcję i emocje tamtejszym miłośnikom sportów motorowych.”

„Przedłużenie umowy jest częścią naszego długoterminowego zaangażowania w rozwój sportu na terenie Azji. Jest mi niezmiernie miło, że jesteśmy w stanie kontynuować naszą udaną współpracę z Mobilityland. Pragnę osobiście podziękować panu Tanace i jego zespołowi za ogrom pracy, jaką włożyli na rzecz tego porozumienia. Nie możemy doczekać się dalszego powiększania grona pasjonatów F1 w tym kraju.”

„Po długich negocjacjach zawarliśmy nową umowę na organizację wyścigu w sezonie 2022 i latach następnych”dodał Kaoru Tanaka, dyrektor Mobilityland Corporation.

„Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom Formuły 1, a przede wszystkim panu Stefano Domenicalemu, za zrozumienie, okazane nam w trakcie trwania rozmów. Wraz z mieszkańcami prefektur Mie oraz Suzuki będziemy kontynuować nasze wysiłki zmierzające ku temu, aby tor Suzuka nadal był kochany przez kibiców na całym świecie i przyczyniał się do rozwoju motorsportu.”

„W roku 2022 obiekt ten będzie obchodzić sześćdziesiątą rocznicę swojego istnienia. Oprócz organizacji Grand Prix, podejmiemy w przyszłości nowe wyzwania, jednocześnie pielęgnując historię i tradycję tej serii. Chcemy dostarczać wszystkim wielu niespodzianek, emocji i radości. Czekajcie na nadchodzące wydarzenia!”

Image: © Pirelli Motorsport