OFICJALNIE: Fernando Alonso kierowcą Renault od sezonu 2021

Fernando Alonso / © Renault Sport

Zespół Renault ogłosił oficjalnie podpisanie kontraktu z Fernando Alonso, który od przyszłego roku będzie reprezentował ekipę z Enstone u boku Estebana Ocona.

O tym mówiło się już od dłuższego czasu. Hiszpan, który przebywa obecnie na przerwie od startów w F1, przymierzany był do fotela w Renault od momentu, w którym wiadomo było, iż zespół ten opuści Daniel Ricciardo. Na temat samego powrotu byłego dwukrotnego mistrza świata do królowej sportów motorowych mówiło się wielokrotnie, nawet w ubiegłym roku.

Alonso wyraził chęć powrotu do F1, ale w konkurencyjnym zespole. W chwili obecnej wolny fotel na przyszły rok posiada jedynie Renault – z którym Hiszpan świętował swoje największe sukcesy i to w jego barwach zdobył dwa mistrzowskie tytuły, w 2005 i 2006 roku.

Kuszącą dla Alonso perspektywą powrotu może być również fakt, iż nowe przepisy, które mają być wprowadzone w 2022 roku, będą sprzyjały ekipom ze środka stawki i dadzą szansę na wyrównanie sił pomiędzy czołówką a pozostałymi zespołami. Co prawda, wielka rewolucja przepisowa została odroczona o rok, faktem jest, że hiszpański kierowca wkrótce dobiegnie 40stki, a w kolejce do F1 stoją inni młodzi i zdolni zawodnicy, więc druga szansa na ponowną przygodę ze światem najszybszej serii wyścigowej świata może się nie powtórzyć.

Szef zespołu, Cyril Abiteboul, miał w ubiegły weekend ogłosić mechanikom, że w ciągu najbliższych kilku dni przedstawi nazwisko następcy Daniela Ricciardo i że ma być to „kierowca, z którym już współpracowali”.

Kandydatów było zatem kilku, jednak padło na Fernando Alonso, co ogłosił dziś oficjalnie francuski zespół. Hiszpan otrzymał podobno dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia.

„Podpisanie Fernando Alonso jest częścią planu Groupe Renault, aby kontynuować zaangażowanie w F1 i powrót na szczytowe pola stawki” – powiedział Cyril Abiteboul, szef Renault.

„Jego obecność w naszym zespole jest ogromnym atutem na poziomie sportowym, ale także dla marki, do której jest bardzo przywiązany. Siła więzi między nim, zespołem i fanami sprawia, że ​​jest to naturalny wybór. Oprócz poprzednich sukcesów jest to odważny wzajemny wybór, a także projekt na przyszłość. Jego doświadczenie i determinacja pozwolą nam czerpać z siebie to, co najlepsze, aby doprowadzić zespół do doskonałości, jakiej wymaga współczesna Formuła 1.”

„Wprowadzi także do naszego zespołu, który urósł bardzo szybko, kulturę wyścigów i wygrywania, aby wspólnie pokonać przeszkody. Wraz z Estebanem [Oconem] jego misją będzie pomoc zespołowi Renault DP World F1 w przygotowaniach do sezonu 2022 w najlepszych możliwych warunkach.”

„Renault to moja rodzina, moje najmilsze wspomnienia w Formule 1 z moimi dwoma tytułami Mistrzostw Świata, ale teraz patrzę w przyszłość” – dodał Fernando Alonso, oficjalny kierowca Renault od przyszłego sezonu. 

„To świetne źródło dumy i z ogromnymi emocjami wracam do zespołu, który dał mi szansę na początku mojej kariery i który teraz daje mi możliwość powrotu na najwyższy poziom. Mam zasady i ambicje zgodne z projektem zespołu. Ich postępy tej zimy nadają wiarygodność celom na sezon 2022, a moim doświadczeniem wyścigowym podzielę się ze wszystkimi, od inżynierów po mechaników i moich kolegów z zespołu. Zespół chce i ma środki, aby wrócić na podium, tak jak ja.”

Fernando Alonso

Image: © Renault Sport