Oficjalnie: GP Holandii 2020 odwołane

Max Verstappen - Aston Martin Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Z powodu pandemii COVID-19 oraz obostrzeń zakazujących organizacji imprez masowych do 1 września, zadecydowano o odwołaniu tegorocznego GP Holandii.

Mający powrócić do kalendarza F1 wyścig na Zandvoort dołącza do grupy anulowanych rund w Australii, Monako i Francji. Jego losy były niepewne już od początku pogłębiającego się kryzysu epidemiologicznego na Starym Kontynencie. Dodatkową przeszkodą w organizacji imprezy były surowe obostrzenia nałożone przez rząd Holandii, w tym zakaz organizacji wszystkich wydarzeń publicznych, obowiązujący do 1 września.

Pojawiła się możliwość rozegrania rundy na Zandvoort za zamkniętymi drzwiami, jednak promotorzy wyścigu nie chcieli przystać na taką propozycję.

W oficjalnym oświadczeniu, wydanym przez organizatorów, czytamy:

„Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19, Grand Prix Holandii, jak wcześniej ogłoszono, zostało przełożone.”

„Organizatorzy, w porozumieniu z Zarządem Formuły 1, musieli stwierdzić, iż w tym roku nie jest już możliwe zorganizowanie wyścigu z udziałem kibiców.”

„W związku z tym zadecydowano o ostatecznym odwołaniu tegorocznego wyścigu. F1 wraz z FIA określi przyszłoroczny harmonogram wyścigowy, a w raz z nim, nową datę dla GP Holandii.”

Zaznaczyli również, że wszystkie bilety zakupione na tegoroczny wyścig, zachowują swoją ważność.

Jan Lammers, dyrektor sportowy GP Holandii, ubolewa nad koniecznością odwołania wyścigu na Zandvoort.

„Byliśmy naprawdę gotowi na pierwszy wyścig. Ciągle jesteśmy.”

„Dzięki wszystkim fanom, firmom i rządom udało się osiągnąć coś niewiarygodnego.”

„Razem z F1 zbadaliśmy potencjał zorganizowania w tym roku przełożonego wyścigu bez publiczności, jednak chcielibyśmy świętować nasz powrót do Formuły 1 wraz z naszymi holenderskimi kibicami.”

„Prosimy wszystkich o cierpliwość” – dodał. – „Czekałem na to 35 lat, więc mogę poczekać jeszcze rok.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool