Oficjalnie: GP Portugalii zastąpi uliczny wyścig w Hanoi w sezonie 2021

GP Portugalii 2020 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

GP Portugalii zastąpi oficjalnie uliczny wyścig w Hanoi w sezonie 2021, poinformowały władze Formuły 1.

Królowa sportów motorowych miała pierwotnie zawitać do państwa Azji Południowo-Wschodniej w kwietniu 2020 roku, ale wówczas założenia zostały storpedowane przez ogólnoświatową pandemię koronawirusa. Ambitne plany zakładały jednak, że runda w Hanoi odbędzie się pod koniec ubiegłego roku, ale ten plan również zakończył się farsą. Zakulisowe rozgrywki trwały jednak bardzo długo, ponieważ żadna ze stron nie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności za odwołanie wydarzenia, gdyż w grę wchodziły bardzo duże kary finansowe. Ostatecznie 16 października obie strony poinformowały, że w sezonie 2020 ścigania w Wietnamie nie będzie.

Niespodziewanie GP Wietnamu nie znalazło się także w ramowym harmonogramie na ten sezon. Powodem nie jest tym razem pandemia, a zatrzymanie przewodniczącego Komitetu Ludowego Hanoi, Nguyena Duca Chunga, który został skazany na pięć lat więzienia za kradzież poufnych dokumentów rządowych. Sytuacja robi się o tyle skomplikowana, gdyż urzędnik ten był kluczową postacią przy organizacji tego wydarzenia. Miejscowy rząd poinformował również, że priorytetem dla ich kraju jest obecnie walka z pandemią i skutkami tajfunu, co automatycznie przesuwa w hierarchii wyścig F1.

Powstałą lukę w kalendarzu finalnie wypełni tor Algarve, na którym kierowcy ścigali się w sezonie 2020. Rywalizacja na portugalskim obiekcie odbędzie się w pierwszy weekend maja, poprzedzając tym samym wyścig o GP Hiszpanii, który zostanie rozegrany tydzień później.

„Z wielką radością ogłaszamy, że po ogromnym sukcesie zeszłorocznego wyścigu, Formuła 1 powraca do Portugalii” – powiedział szef F1, Stefano Domenicali.

„Pragniemy podziękować zarówno promotorowi, jak i rządowi za ich ciężką pracę, która doprowadziła nas do tego momentu. Wkraczamy w nowy sezon pewni siebie i podekscytowani. W zeszłym roku pokazaliśmy, że możemy zorganizować w bezpieczny sposób 17 wyścigów i dostarczyć milionom fanów wielkie emocje w tym trudnym czasie. Mamy nadzieję, że w tym roku znów bezpiecznie powitamy kibiców na torze w Portimao. Wraz z promotorem pracujemy już nad szczegółami tego planu.”

Sekretarz stanu ds. Turystyki, Rita Marques, dodała: „Organizacja tak ważnych wydarzeń w naszym kraju jest bardzo istotna dla kreowania wizerunku i promocji Portugalii jako destynacji turystycznej. Dlatego właśnie z dużym zainteresowaniem czekamy na powrót Formuły 1 do Algarve w 2021 roku. Chcę podziękować F1 i FIA za zaufanie, którym obdarzyli nasz kraj wybierając go na gospodarza jednego z etapów tegorocznego kalendarza. Gwarantuję nasze pełne zaangażowanie, aby uczynić to wydarzenie wielkim sukcesem.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool