Oficjalnie: Pomysł wyścigów kwalifikacyjnych został odrzucony

GP Kanady 2019 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zespoły nie doszły do porozumienia wobec pomysłu wprowadzenia w tym sezonie nowego formatu weekendu wyścigowego, uwzględniającego wyścig ze startem w odwróconej kolejności.

Propozycja nowego formatu weekendu wyścigowego zakładała zastąpienie kwalifikacji wyścigiem sprinterskim z kolejnością startową odwrotną do pozycji zajmowanej przez danego kierowcę w klasyfikacji generalnej.  

Władze Formuły 1 planowały wprowadzić taki zabieg podczas inaugurujących ten sezon podwójnych rund w Austrii i Wielkiej Brytanii. Propozycja ta nie spotkała się jednak z jednomyślnym przyjęciem przez przedstawicieli zespołów, wśród których jednymi z jej głównych przeciwników był Mercedes oraz Racing Point. Wobec braku jednomyślnej zgody, odstąpiono zatem od tej modyfikacji weekendu wyścigowego w tym sezonie.

W ciągu ostatnich lat rozmawialiśmy o tym, jak wprowadzić zmiany, które będą szanować to co uczyniło ten sport wspaniałym, ale jednocześnie uatrakcyjniłyby widowisko dla kibiców” – powiedział Chase Carey.

Nie wszystkie zespoły czuły się komfortowo z myślą o wyścigu w odwróconej kolejności, a wprowadzenie zmian w tak krótkim czasie wymaga jednomyślnego wsparcia wszystkich ekip. Będziemy jednak nadal szukać pomysłów. To świetny sport ze wspaniałą historią, gwiazdami i utalentowanymi kierowcami. Chcemy to szanować, ale nie chcemy też przeoczyć szansy na wprowadzenie pewnych zmian.”

Chase Carey stwierdził również, że o ile w tym sezonie nie zostaną wprowadzone proponowane zmiany, to dyskusja nad nimi nie ulega zakończeniu i będzie przez cały czas kontynuowana, celem wypracowania rozwiązania, które zarówno Liberty Media jak i zespoły będą w stanie zaakceptować.

Wyjątkowość tego sezonu daje więcej możliwości wypróbowania czegoś nowego, czego niestety nie zrobiliśmy. Będziemy jednak kontynuować rozmowy. Myślę, że zawsze powinniśmy stawiać sobie nowe wyzwania i sprawdzać, czy jesteśmy w stanie zrobić coś dla poprawy tego sportu.”

Wyścig pomimo pozytywnych testów

Chase Carey zagwarantował dziś także, że stwierdzenie pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u któregoś z kierowców. nie będzie przesłanką do odwołania weekendu wyścigowego. W takim przypadku rolę kierowcy, który nie będzie mógł wziąć udziału w rywalizacji. przejąć ma rezerwowy zawodnik danego zespołu, a wyścig ma odbyć się według planu.

Osoba z pozytywnym wynikiem testu nie doprowadzi do odwołania wyścigu. Zespoły powinny mieć procedury odseparowania w hotelu osób, które będą wymagać kwarantanny i jej zastąpienia. Jeżeli zarażony zostanie kierowca, zespoły mają do dyspozycji zawodników rezerwowych. Nie damy jednak rady bez procedur i fachowej wiedzy.”

„Liczba scenariuszy jest tak duża, że nie sposób rozważyć wszystkie. Jednakże, nawet całkowita niezdolność któregoś zespołu do rywalizacji nie spowoduje odwołania wyścigu. Będziemy mieć procedury dzięki którym wykrycie zakażenia nie doprowadzi do anulowania zmagań.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool