Oficjalnie: Red Bull przejmie technologię Hondy od 2022 roku

Max Verstappen - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Stajnia z Milton Keynes oficjalnie poinformowała, że od sezonu 2022 przejmie technologię japońskiego producenta i rozpocznie pracę nad własnym programem silnikowym.

Decyzja Hondy o wycofaniu się z F1 odbiła się w środowisku dość szerokim echem, które poskutkowało całkowitym zamrożeniem rozwoju silników od 2022 roku. W wyniku tej decyzji ekipa Red Bull Racing mogła dojść do porozumienia ze swoim obecnym partnerem silnikowym w kwestii przejęcia ich technologii po tegorocznym cyklu mistrzostw świata.

W celu realizacji całego przedsięwzięcia zespół powołał nową spółkę o nazwie “Red Bull Powertrains Limited”, która będzie odpowiadać za prowadzenie działu silnikowego, który zostanie utworzony na terenie fabryki w Milton Keynes.

„Rozmawialiśmy z Hondą na temat przejęcia ich technologii od dłuższego czasu. W wyniku decyzji FIA dotyczącej zamrożenia rozwoju silników od 2022 roku mogliśmy wreszcie sfinalizować nasze porozumienie w sprawie dalszego wykorzystywania jednostki napędowej Hondy” – przyznał Helmut Marko.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu partnerowi za pozytywną współpracę na tej płaszczyźnie, dzięki której zarówno Red Bull Racing, jak i Scuderia AlphaTauri nadal będą rywalizować z konkurencyjną jednostką napędową.”

„Utworzenie Red Bull Powertrains Limited jest dla nas dość poważnym posunięciem, ale decyzja została poprzedzona szczegółową analizą. Jesteśmy świadomi, że inicjatywa ta wymaga wielkiego zaangażowania z naszej strony, ale jednocześnie wierzymy, że utworzenie nowej firmy jest najlepszym rozwiązaniem dla obu naszych zespołów.”

„Podpisanie tej umowy stanowi znaczący krok dla Red Bulla w Formule 1. Kiedy Honda ogłosiła swoją decyzję o odejściu ze sportu, byliśmy oczywiście bardzo rozczarowani, ponieważ nasza współpraca od samego początku była owiana sukcesami. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu partnerowi za pełne wsparcie, jakiego doświadczyliśmy przy finalizowaniu nowej umowy– powiedział Christian Horner.

„Honda zainwestowała ogromne środki w rozwój technologii hybrydowej, aby zapewnić konkurencyjne jednostki napędowe dla obu naszych zespołów. Teraz rozpoczynamy prace nad przeniesieniem działu silnikowego do naszego centrum technologicznego. Jednocześnie skupiamy się również na tym, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w ostatnim roku współpracy z Hondą w roli dostawcy jednostek.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool