Oficjalnie: Sebastian Vettel opuszcza Ferrari po sezonie 2020

Oficjalnie: Sebastian Vettel opuszcza Ferrari po sezonie 2020

Zespół Scuderia Ferrari potwierdził, że Sebastian Vettel nie przedłuży umowy z włoską ekipą i opuści jej szeregi po sezonie 2020.

Taką informację, jako pierwszy, opublikował niemiecki Auto Motor und Sport. Według magazynu, Vettel nie doszedł do porozumienia ze Scuderią podczas negocjacji w sprawie przedłużenia kontraktu i opuści zespół po zakończeniu tegorocznego sezonu.

Ferrari wydało oficjalne oświadczenie, w którym potwierdziło zakończenie współpracy z niemieckim kierowcą po tym sezonie.

„Jest to decyzja podjęta wspólnie, przez nas i Sebastiana [Vettela], którą obie strony uważają za najlepszą. Nie była ona łatwa, biorąc pod uwagę wartość Sebastiana jako kierowcy i osoby. Nie było konkretnego powodu, który doprowadziłby do tego, oprócz powszechnego i polubownego przekonania, że nadszedł czas, aby nasze drogi się rozeszły i abyśmy osiągnęli nasze własne cele.”

„Sebastian jest już częścią historii Scuderii, a jego 14 wygranych czyni go trzecim, najlepszym kierowcą i jednocześnie tym, który zdobył u nas najwięcej punktów. W ciągu naszych pięciu lat, był trzykrotnie trzecim kierowcą klasyfikacji generalnej, co znacząco przyczyniło się do obecności zespołu w pierwszej trójce klasyfikacji konstruktorów.”

„W imieniu wszystkich w Ferrari chcę podziękować Sebastianowi za jego wielki profesjonalizm i ludzkie cechy, które wykazywał przez te pięć lat, podczas których spędziliśmy tak wiele wspaniałych chwil. Nie udało nam się jeszcze zdobyć wspólnie tytułu mistrzowskiego, który byłby jego piątym tytułem, ale wierzę, że możemy zrobić wiele w obecnym sezonie 2020” – powiedział Mattia Binotto, szef Ferrari.

„Moja współpraca ze Scuderią Ferrari dobiegnie końca wraz z końcem 2020 roku. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w tym sporcie, ważne jest, aby wszystkie strony działały w idealnej harmonii. Zespół i ja zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma już wspólnych chęci dalszej współpracy po zakończeniu tego sezonu. Sprawy finansowe nie odegrały w tej kwestii żadnej roli. Uważam, że to nie jest ważne przy dokonywaniu pewnych wyborów.”

„To, co działo się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, skłoniło wielu z nas do zastanowienia się, jakie są nasze prawdziwe priorytety. Trzeba użyć wyobraźni i przyjąć nowe podejście zmieniającej się sytuacji. Sam poświęcę czas nad zastanowieniem się nad tym, co jest naprawdę ważne, jeśli chodzi o moją przyszłość.”

„Scuderia Ferrari zajmuje specjalne miejsce w Formule 1 i mam nadzieję, że odniesie sukces, na jaki zasługuje. Na koniec chcę podziękować całej rodzinie Ferrari, a przede wszystkim jej fanom, za wsparcie udzielane mi przez te lata" – Sebastian Vettel. 

Image: © Scuderia Ferrari