Organizacja Grand Prix Londynu coraz bardziej realna?

Grand Prix Londynu / © LDN Collective

Ujawniono plany dotyczące budowy toru we wschodniej części Londynu, które w znaczącym stopniu zwiększają szansę organizacji Grand Prix w stolicy Wielkiej Brytanii.

Informacja, iż Londyn może stać się gospodarzem GP Formuły 1 już w 2026 roku, pojawiła się wraz z ujawnieniem przez dziennik The Times planów budowy obiektu w Docklands.

Sugestie odnośnie GP stolicy Wielkiej Brytanii pojawiały się od dawna, aczkolwiek propozycje budowy toru ulicznego w centrum miasta nie doszły do skutku między innymi z powodów logistycznych. Teraz możliwość przeprowadzenia rywalizacji na obrzeżach miasta staje się bardziej realna.

Docklands znajduje się we wschodniej części Londynu, a według planów nadbrzeżna nitka wyścigowa o długości 5,9 km, przebiegałaby przez okoliczne porty oraz Tamizę. Tor miałby być odpowiednikiem kanadyjskiego Circuit Gilles Villeneuve, który łączyłby długie odcinki jazdy z maksymalną prędkością ze strefami ostrego hamowania.

Brytyjski dziennik wskazuje, że przeprowadzono już rozmowy z właścicielami F1, Liberty Media, odnośnie organizacji GP Londynu, które przebiegałoby między innymi wokół centrum ExCel, gospodarza Formuły E. W dyskusji zaangażowane są władze Londynu, w tym burmistrz Sadiq Khan, który wstępnie wyraził poparcie dla przeprowadzenia rywalizacji, co spotkało się z oburzeniem aktywistów ekologicznych.

W dużym stopniu propozycja modernizacji Docklands wykorzystuje pływające moduły, które mogłyby spełniać wiele dodatkowych codziennych funkcji, natomiast podczas GP pozwalałyby na stworzenie trybun mogących pomieścić nawet 95 000 widzów.

Na czele projektu w Royal Docks stoją DAR oraz LDN Collective, którzy swoje plany mają zamiar przedstawić w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Max Farrell, dyrektor generalny LDN Collective powiedział: „Po uzyskaniu zgody na planowanie możemy to zbudować w ciągu dwudziestu czterech miesięcy. Naprawdę, uważam, że istnieje scenariusz, w którym GP Londynu odbędzie się w sierpniu w 2026 roku.”

„Wiemy, że Formuła 1 jest zainteresowana organizacją Grand Prix w tym miejscu, dlatego zaprojektowaliśmy tor, który spełnia wszystkie ich wymagania i przepisy.”

„Omówiliśmy propozycję z władzami Londynu, którzy opracowują strategię wodną i ramy planowania z radą Newham. Z lub bez F1, te propozycje są transformacyjne i byłby ogromnym impulsem dla Londynu oraz Wielkiej Brytanii globalnie.”

Grand Prix Londynu / © LDN Collective
Image: © LDN Collective