Organizatorzy GP Arabii Saudyjskiej zaprezentowali projekt ulicznego toru w mieście Dżedda

GP Arabii Saudyjskiej / © Formula 1

Organizatorzy wyścigu o Grand Prix Arabii Saudyjskiej zaprezentowali oficjalny układ ulicznego toru w mieście Dżedda, na którym odbędzie się historyczna, pierwsza edycja tego wydarzenia.

W listopadzie ubiegłego roku oficjalnie poinformowano, że Arabia Saudyjska podpisała z władzami serii wieloletnie porozumienie, na mocy którego kraj ten stanie się organizatorem wyścigów F1. Dżedda, drugie co do wielkości miasto tego państwa, nie będzie jednak docelowym gospodarzem tego Grand Prix. Finalnie bowiem zmagania kierowców Formuły 1 odbywać się mają na obiekcie powstającym obok parku rozrywki Qiddiya w Rijadzie. Wstępny plan zakłada, że cała impreza przeniesie się do nowej lokalizacji już w 2023 roku, choć jest to dość ambitne założenie miejscowych promotorów.

Nocny wyścig w mieście Dżedda będzie przedostatnią rundą tegorocznego sezonu, która zostanie rozegrana w pierwszy weekend grudnia.

Oficjalny projekt nitki toru (6,175 km, 27 zakrętów):

„Ujawnienie szczegółów dotyczących nowego toru zawsze jest ekscytujące, a nowa pętla w Arabii Saudyjskiej nie jest wyjątkiem” – powiedział Ross Brawn.

„Bardzo ściśle współpracowaliśmy z Tilke GmbH i promotorem, aby mieć pewność, że ten tor zapewni naszym kibicom ekscytujące wyścigi z walką koło w koło i będzie jednocześnie wyzwaniem dla wszystkich kierowców.”

„Projekt ten ma w sobie wszystko, co najlepsze jeżeli chodzi o nowoczesne tory uliczne, ale obejmuje także szybkie sekcje, gdzie zawodnicy, rozwijając wysokie prędkości, będą mieli sporo okazji do wyprzedzania. Leży on w niesamowitym otoczeniu Morza Czerwonego i nie możemy już doczekać się, aż w grudniu pojawią się tam samochody.”

„Z niecierpliwością czekamy, aż będziemy mogli powitać fanów sportów motorowych w Arabii Saudyjskiej” – dodał Książę Khalid Bin Sultan Al Faisal.

„W grudniu nastąpi wielka chwila, kiedy będziemy gościć największe wydarzenie w świecie motorsportu. Jest to wynik nieskończonego wsparcia, jakiego udzielają Jego Wysokość Król Salman bin Abdulaziz Al Saud, kustosz Dwóch Świętych Meczetów, premier i Jego Królewska Wysokość Książę Mohammed bin Salman.”

„Mimo, że jest to pierwszy raz, kiedy będziemy gościć Grand Prix Formuły 1, to sam fakt organizacji tak ważnego międzynarodowego wydarzenia potwierdza, że Królestwo Arabii Saudyjskiej potrafi zorganizować je zgodnie z najwyższymi standardami dla naszych fanów oraz stale rozwijającej się młodej populacji.”

Image: © Formula 1