Oscar Piastri kierowcą Alpine od 2023 roku

Oscar Piastri - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Zespół BWT Alpine F1 potwierdził, że dwudziestojednoletni Australijczyk, Oscar Piastri, zastąpi Fernando Alonso w przyszłym sezonie i zostanie kolegą zespołowym Estebana Ocona, tworząc duet, który ma zapewnić ekipie zwycięstwa.

Po niespodziewanym odejściu Hiszpana do Aston Martina, ogłoszonym pierwszego dnia przerwy letniej, otwartą kwestią pozostawało, kto zastąpi Alonso. Zamieszanie wzrosło jeszcze bardziej po ujawnieniu faktu, że cała francuska ekipa dowiedziała się o zmianie stajni przez Fernando z mediów. Lista kandydatów na fotel w Alpine była długa, jednak oczywistym faworytem był od początku zeszłoroczny mistrz Formuły 2 i członek akademii Alpine – Oscar Piastri.

„Oscar od czterech lat jest cenionym członkiem rodziny Alpine. Australijczyk dołączył do Alpine Academy po zdobyciu tytułu w Mistrzostwach Formuły Renault Eurocup w 2019 roku. Dzięki wsparciu i wskazówkom Akademii, Oscar wygrał Mistrzostwa FIA Formuły 3 w 2020 roku, zanim zdobył bezprecedensowe trzy tytuły kierowców z rzędu, wygrywając mistrzostwa FIA Formuły 2 w 2021 roku” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

„W ten sposób stał się dopiero trzecim kierowcą, który zdobył kolejne mistrzostwa kierowców w Formule 2 i Formule 3.”

Mimo swoich ogromnych i rzadko spotykanych sukcesów Australijczyk nie dostał w przeciwieństwie do Leclerca i Russella miejsca w Formule 1 po zdobyciu mistrzostwa Formuły 2.

„W ramach swojej podróży do Formuły 1, Oscar najpierw awansował na kierowcę rezerwowego zespołu BWT Alpine F1, na początku sezonu 2022 i od tego czasu przechodzi, pod kierunkiem zespołu i jego pełnym wsparciem finansowym, intensywny i kompleksowy program treningowy prywatnych testów w zwycięskim A521 oraz wsparcie i sesje symulacyjne, aby przygotować go na kolejny duży krok w F1.”

„Alpine nie może się już doczekać kolejnego etapu w swojej karierze F1 u boku Estebana Ocona.”

Zakontraktowanie młodego talentu dla stajni Alpine komentuje jej szef – Otmar Szafnauer.

„Oscar to błyskotliwy i rzadki talent. Jesteśmy dumni, że wychowaliśmy go i wspieraliśmy w trudnych ścieżkach formuł juniorów. Dzięki naszej współpracy w ciągu ostatnich czterech lat widzieliśmy, jak rozwija się i dojrzewa, stając się kierowcą, który jest więcej niż zdolny do wkroczenia do Formuły 1” - komentuje Otmar.

„Jako nasz kierowca rezerwowy miał kontakt z zespołem na torze, w fabryce i testy, w których wykazał odpowiednią dojrzałość i szybkość, aby zapewnić mu awans na naszego kierowcę obok Estebana. Razem wierzymy, że duet zapewni nam ciągłość, której potrzebujemy, aby osiągnąć nasz długoterminowy cel, jakim jest walka o zwycięstwa i mistrzostwa” – podsumował.

Image: © Alpine F1 / XPB Images