Oscar Piastri kierowcą McLarena w 2023 roku

Oscar Piastri / © McLaren F1

Zespół McLaren Racing, po rozstrzygnięciu legalności kontraktu przez FIA, potwierdza podpisanie wieloletniej umowy z Oscarem Piastrim, kompletując tym samym skład kierowców na przyszły sezon.

Po ciągnącym się przez równo miesiąc sporze o przyszłości młodego Australijczyka, poznaliśmy oficjalne rozstrzygnięcie sprawy. Rada badająca legalność kontraktów w Formule 1 orzekła, że podpisana czwartego lipca umowa między McLarenem i Piastrim jest wiążąca, wbrew twierdzeniom Alpine.

„McLaren Racing podpisał wieloletnią umowę z Oscarem Piastrim, mistrzem Formuły 2 z 2021 roku, który zostanie zespołowym partnerem Lando Norrisa od sezonu 2023„ – czytamy w oficjalnym oświadczeniu brytyjskiej ekipy.

„21-letni Australijczyk z Melbourne może pochwalić się imponującym życiorysem w sportach motorowych, wygrywając serię Formula Renault Eurocup w 2019 roku, a następnie zwyciężył w Mistrzostwach Formuły 3 2020 i Mistrzostwach Formuły 2 2021 w kolejnych sezonach debiutanckich.”

„Jestem niezwykle podekscytowany debiutem w F1 w tak prestiżowym zespole, jak McLaren i jestem bardzo wdzięczny za zaoferowaną mi możliwość“ – komentuje sprawę Oscar Piastri.

„Zespół ma długą tradycję dawania młodym talentom szansy i nie mogę się doczekać ciężkiej pracy u boku Lando, aby popchnąć zespół do przodu stawki. Skupiam się na przygotowaniach do debiutu w F1 w 2023 roku i rozpoczęciu kariery F1 w papai.”

W oficjalnym oświadczeniu czytamy także słowa szefa ekipy – Andreasa Seidla i dyrektora McLaren Racing – Zaka Browna, którzy dzielą się swoimi komentarzami, jak widzą współpracę z Oscarem Piastrim.

„Cały zespół jest zachwycony, że może powitać Oscara w McLarenie na sezon 2023 F1. Do tej pory ma imponującą karierę wyścigową i jesteśmy pewni, że razem z Lando będzie w stanie pomóc nam zrobić kolejny krok naprzód w kierunku naszych ambicji“ – powiedział Seidl.

„Nadal mamy ważną pracę do wykonania w tym sezonie, na której zespół nadal się koncentruje, jednak zapewnimy Oscarowi włączeni do zespołu tak szybko, jak to możliwe, żeby był gotowy na nadchodzące wyzwania. Z niecierpliwością czekamy na wspólne przygotowania do ekscytującego sezonu 2023.”

„Oscar jest jednym ze wschodzących talentów przechodzących przez serie towarzyszące do F1 i cieszymy się, że dołączy do zespołu w 2023 roku“ – dodał Zak Brown.

„Zwycięstwo zarówno w F3, jak i F2, w kolejnych debiutanckich sezonach, jest prawdziwym osiągnięciem i świadectwem jego talentu w wyścigach.“

„Z Lando i Oscarem mamy młody, ekscytujący skład F1 z ogromnym potencjałem, który stawia nas w dobrej pozycji do realizacji naszych przyszłych ambicji. Oscar jest członkiem rodziny McLaren i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak rozwija się wraz z naszym zespołem F1.”

Image: Oscar Piastri / © McLaren F1