Otmar Szafnauer opuścił zespół Aston Martin Cognizant F1

Otmar Szafnauer / © Aston Martin Cognizant F1 Team

Aston Martin Cognizant F1 Team potwierdził odejście dyrektora generalnego i szefa zespołu Otmara Szafnauera.

„Otmar Szafnauer odszedł z firmy, a jego rola w Astonie Martinie zostanie podzielona w ramach zespołu kierowniczego do czasu wyznaczenia zastępcy” – czytamy w komunikacie ekipy z Silverstone.

„Serdecznie dziękujemy za usługi świadczone zespołami na przestrzeni ostatnich dwunastu lat i życzymy powodzenia na przyszłość, gdy bez wątpienia podejmie nowe wyzwania.”

„Na szczęście jesteśmy prowadzeni i zarządzani przez silną grupę osób i możemy poświęcić trochę czasu na zbadanie opcji przed ogłoszeniem nowej struktury.”

„Zespół skupia się obecnie na przygotowaniu jak najbardziej konkurencyjnego samochodu na początek sezonu 2022.”

Szafnauer dołączył do zespołu z siedzibą w Silverstone w 2009 rok, kiedy skład rywalizował pod nazwą Force India, jednak problemy finansowe spowodowały, że znalazł się na skraju upadłości i był o krok od wycofania się z Formuły 1. Przejęcie przez konsorcjum prowadzone przez Lawrence'a Strolla wyprowadziło stajnię z kłopotów, a sezon 2021 rozpoczęli pod szyldem Astona Martina.

Bezpieczeństwo finansowe i pozytywna perspektywa rozwoju zespołu nie dała jednak gwarancji pozostania Szafnauera na stanowisku, o czym świadczyły listopadowe doniesienia o przejściu Amerykanina do zespołu Alpine.

W tamtym czasie 57-latek odrzucił wszystkie doniesienia jako „czyste spekulacje medialne, a nie oparte na faktach”, jednak dyrektor generalny Alpine, Laurent Rossi kilkukrotnie wspominał o zamianach w kierownictwie francuskiej stajni, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Image: © Aston Martin Cognizant F1 Team