Otmar Szafnauer przejmie obowiązki szefa zespołu Williams?

Otmar Szafnauer - BWT Racing Point F1 Team / © BWT Racing Point F1 Team

W ciągu ostatnich dni coraz częściej mówi się na temat bardzo interesujących zmian personalnych w niektórych zespołach. Co ciekawe, wszystkie te plotki mają jeden wspólny mianownik.

Zespół BWT Racing Point przechodzi w ostatnim czasie ogromne zmiany. Po nawiązaniu kontrowersyjnej, daleko idącej współpracy z Mercedesem, Lawrence Stroll postanowił wzmocnić skład kierowców, zatrudniając w miejsce Sergio Pereza odchodzącego po tym sezonie z Ferrari, Sebastiana Vettela.

Kanadyjski miliarder nie ukrywa, że celem tych zmian jest włączenie się jego teamu, który od przyszłego sezonu zmieni nazwę na Aston Martin F1 Team, do regularnej walki o najwyższe stopnie podium. Natychmiast stało się jasne, że aby ten cel zrealizować, zespół będzie musiał wzmocnić się także na innych szczeblach.

Obecnie zespołem z Silverstone kieruje Otmar Szafnauer, który dołączył do ekipy Force India w 2009 roku. Już od momentu jego pojawienia się w drużynie, dostrzec można było poprawę organizacji pracy, przekładającą się na coraz lepsze rezultaty w wyścigach. Dotychczasowym zwieńczeniem jego wysiłków jest dwukrotne zdobycie przez zespół czwartej lokaty w klasyfikacji końcowej mistrzostw świata konstruktorów (2016 oraz 2017), a także nawiązanie długotrwałej współpracy silnikowej z Mercedesem.

Szafnauer utrzymał swoją posadę w zespole po przejęciu go przez Strolla. Coraz częściej dyskutuje się jednak o tym, że w przyszłym roku może on zostać zastąpiony przez innego, bardzo cenionego inżyniera.

Andy Cowell, bo o nim mowa, to jedna z głównych osób odpowiedzialnych za dominację Mercedesa w erze hybrydowej. W czerwcu ogłosił, że ustąpi ze swojego stanowiska dyrektora zarządzającego działu silnikowego Mercedes High Performance Powertrains. Co zrozumiałe, natychmiast uruchomiło to falę spekulacji dotyczących jego przyszłości w Ferrari lub dziale samochodów drogowych koncernu Aston Martin.

Jak się jednak okazało, Brytyjczyk w sierpniu (nieoficjalnie) odrzucił propozycję pracy dla ekipy z Maranello, co tylko podsyciło domysły na temat jego zatrudnienia przez legendarnego producenta samochodów z siedzibą w Gaydon.

Jednakże jak donosi Dieter Rencken, Cowell ma objąć stanowisko szefa zespołu Aston Martin F1 Team, podczas gdy Otmar Szafnauer przejmie obowiązki szefa ekipy Williams, które tymczasowo sprawuje Simon Roberts.

Z punktu widzenia Williamsa, takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne. Otmar Szafnauer posiada bowiem bardzo dobre umiejętności organizacyjne, które pomogły mu wprowadzić zespół Force India do grona najlepszych zespołów Formuły 1. To właśnie za jego sprawą ta ekipa była stawiana za wzór zarządzania, jakie przy mocno ograniczonym budżecie, dawało bardzo dobre rezultaty sportowe.

W całej tej sprawie istotny jest jeszcze wspomniany na wstępie wspólny mianownik wszystkich tych posunięć personalnych. Jest nim koncern Daimler. Gdyby scenariusz ten spełnił się, oznaczałoby to bardzo duże wzmocnienie zespołów klienckich Mercedesa, co dla całego koncernu byłoby bardzo istotne w świetle podjęcia ewentualnej decyzji o wycofaniu fabrycznej ekipy i pozostaniu w Formule 1 wyłącznie w roli dostawcy silników.

Image: © BWT Racing Point F1 Team