Perez cofnięty o dziewięć miejsc z powodu przekroczenia limitów toru w Q2

Sergio Perez - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Sergio Perez rozpocznie sobotni wyścig sprinterski z trzynastego miejsca, po tym, jak dyrekcja wyścigu dopatrzyła się u Meksykanina przekroczenia limitów toru w trakcie drugiej części czasówki.

Okazało się, że kierowca Red Bulla naruszył limity toru w ósmym zakręcie podczas swojego ostatniego okrążenia w Q2. Inni kierowcy, którzy popełnili te same wykroczenia, mieli skasowane czasy okrążeń, jednak naruszenie przepisów przez Pereza zostało zauważone przez dyrekcję wyścigu już po rozpoczęciu Q3, dlatego też zdecydowali się na niecodzienny krok i skasowali wszystkie jego czasy okrążeń z Q3, a także czas okrążenia z Q2, na którym opuścił tor.

Perez zakończył Q3 na czwartym miejscu, lecz po usunięciu jego czasów będzie zmuszony rozpocząć sobotni sprint dopiero z trzynastego pola.

„Perez opuścił tor w zakręcie ósmym na swoim ostatnim szybkim kółku w Q2, tuż przed zakończeniem sesji” – stwierdziła dyrekcja wyścigu. „Ponieważ nie zostało to zidentyfikowane do momentu rozpoczęcia Q3, okrążenie nie zostało skasowane przed rozpoczęciem trzeciej części kwalifikacji i Perez mógł w niej wystartować.”

„Jest to konsekwencja tego, że w każdej sesji mamy wiele sytuacji do zbadania.”

„W trakcie kwalifikacji odnotowano w sumie szesnaście naruszeń limitów toru w czterech różnych zakrętach.”

Red Bull argumentował, że Perez nie uzyskał wyraźnej przewagi, ścinając wewnętrzną stronę zakrętu ósmego, ale dyrekcja orzekła, że nie jest to wystarczająca podstawa do niewydania kary.

Fakt, że Perez wyjechał poza tor i przeszedł do następnej części kwalifikacji, stworzył nowy precedens, argumentowała dyrekcja.

„Taka sytuacja, w której kierowca przechodzi do kolejnej części kwalifikacji, a następnie zostaje zidentyfikowany jako ten, który przekroczył limity toru, nie zdarza się zbyt często, dlatego dyrekcja musiała zbadać to jako nową sytuację.”

„Zwykle karą jest skasowanie danego czasu okrążenia i tutaj zastosowano właśnie taką karę. Kierowca nie powinien przejść do Q3 i dlatego, najsprawiedliwsze wobec wszystkich innych zawodników było skasowanie wszystkich czasów Pereza po popełnieniu wykroczenia” – stwierdziła FIA.

Po utracie wszystkich swoich czasów z Q3 oraz najlepszego czasu z Q2 – 1:05.805, Perez zakwalifikował się z czasem okrążenia 1:06.458.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool