Perez: Mogłem ukończyć kwalifikacje na czwartym lub trzecim miejscu

Sergio Perez - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Sergio Perez, kierowca zespołu Oracle Red Bull Racing, twierdzi, że byłby w stanie zdobyć trzecie pole startowe, rozdzielając tym samym zawodników Ferrari, gdyby nie błąd pod koniec kwalifikacji do GP Holandii.

Meksykanin, na swoim drugim szybkim okrążeniu w trzeciej sesji kwalifikacyjnej, wypadł z toru w ostatnim, trzynastym zakręcie, tracąc szansę na poprawienie wcześniejszego czasu okrążenia 1:11.077. Przez swój błąd Perez do niedzielnej rywalizacji wystartuje z piątego pola, tuż za Lewisem Hamiltonem.

„Szkoda tego, byłem na dobrym okrążeniu" – powiedział Perez. „Zbyt agresywnie dodawałem gazu, a potem dotknąłem żwiru i po prostu straciłem tył bolidu, niestety.”

W wyniku pechowej lokalizacji auta Pereza na torze jego obrót wywołał podwójne żółte flagi w trzynastym zakręcie, które zmusiły przejeżdżających kierowców do zwolnienia.

Najwięcej stracili na tym zawodnicy Mercedesa, którzy mimo dobrych czasów pierwszych dwóch sektorów, musieli zrezygnować ze swoich okrążeń.

Perez kontynuował swoją wcześniejszą wypowiedź, mówiąc, że jest przekonany, iż był na dobrej drodze do znacznej poprawy swojego rezultatu.

„Poprawiłem się o dobre trzy dziesiąte sekundy w stosunku do mojego poprzedniego czasu, więc myślę, że mogłem uzyskać kolejną dziesiątą lub półtorej i to uplasowałoby mnie na czwartym, a może nawet trzecim miejscu.”

„Jednak jest, jak jest i w niedzielę mam nadzieję, że będę w stanie dobrze wystartować i po prostu iść za ciosem oraz być w walce o zwycięstwo.”

Po dominującym występie w trakcie minionego Grand Prix Belgii, Red Bull wyraźnie odstawał tempem, w porównaniu z innymi zespołami, w trakcie piątkowych treningów.

Dzięki intensywnej pracy zespołu przed sobotnimi kwalifikacjami, osiągi bolidu zostały wyraźnie poprawione, tym samym pozwalając Maxowi Verstappenowi zdobyć pole position.

„To nie przyszło tak łatwo“ – powiedział Perez. „Goniliśmy resztę stawki dość mocno przez cały weekend. To był dla nas z pewnością trudniejszy weekend niż ten w Belgii. Postaramy się, jak najlepiej przygotować na niedzielę, aby upewnić się, że jesteśmy w stanie zmaksymalizować nasz wynik.”

„Myślę, że układ toru, jego charakterystyka i temperatura nawierzchni, nie grają na naszą korzyść tak bardzo jak w Belgii.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool