Perez: Przygotowuję się do bycia mistrzem świata

Sergio Perez - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Sergio Perez przyznał, że jego celem na najbliższy sezon jest walka o tytuł mistrzowski. Meksykanin uważa, że dzięki jego motywacji może pokonać Maxa Verstappena w bezpośredniej walce.

Kierowca Red Bulla w ubiegłym sezonie, który ukończył na czwartej pozycji w kwalifikacji kierowców, borykał się z problemami i wykorzystaniem maksimum swoich możliwości.

Perez często odgrywał rolę wsparcia w walce o tytuł mistrzowski swojego zespołowego kolegi z Lewisem Hamiltonem, którą obrazowały zmagania podczas GP Turcji czy finałowego wyścigu w Abu Zabi. Jednak jak sam przyznaje, doświadczenie z 2021 roku nie wpłynęło na wyznaczony przez niego cel, którym jest zdobycie mistrzostwa.

„Po to tu jestem – przygotowuję się do bycia mistrzem świata. Naprawdę mam nadzieję, że w tym sezonie będę miał dobry samochód, aby o to powalczyć” – powiedział Perez w rozmowie z ESPN.

„Myślę, że nie jest tajemnicą, iż mam najszybszego kolegę z zespołu w całej stawce. Pracuję jednak nad tym.”

„Nie byłoby mnie tu, gdybym nie wierzył w siebie i nie pracował nad tym. Jestem tu tylko dlatego, że walczę, aby zostać mistrzem świata i daję z siebie wszystko” - dodał Meksykanin.

Sergio Pérez podkreślił, iż wierzy, że roczne doświadczenie w zespole Red Bull Racing pomoże mu odblokować niezbędną wydajność w nadchodzącym sezonie.

„Zdecydowanie znajomość mojej ekipy, jak i samochodu pomoże. Zdobycie wiedzy o tym, jak działa i funkcjonuje zespół to nauka każdego dnia, ale to właśnie ona przyczyniała się do poprawy moich wyników w ciagu roku.”

„Mieliśmy też kryzysy i czasami było ciężko, presja dawała o sobie znać. W Red Bullu jesteś na nią bardzo często narażony, jednak teraz czuję się znacznie lepiej przygotowany do kampanii.”

Sergio Perez - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zapytany o to, skąd pochodzi wspomniana przez niego presja, Perez przyznał, że zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz zespołu: „Red Bull spodziewa się kolejnego Maxa Verstappena. Media i kibice także. To wszystko się z tym wiąże. Czuję, że jestem dość silny pod tym względem, ale wymaga to naprawdę dużej odporności.”

„Samochód w zeszłym roku był zdradliwy, trudno było go wyczuć, ale jednocześnie wygrywał wyścigi i zdobywał mistrzostwo – dla mnie to była dodatkowa presja. Zmieniając zespół, potrzebujesz trochę czasu na adaptację, jednak ja przeszedłem do zespołu, który cały czas walczył o tytuł.”

Meksykanin przyznał, iż porównywanie danych jego i Maxa Verstappena dało pewien wgląd w różnice wydajności pomiędzy dwoma kierowcami, ale liczy na to, że nowa generacja samochodów będzie lepiej dopasowana do jego stylu jazdy.

„Oczywiście przyglądam się temu, co on robi, ale nie zawsze jest możliwość, aby mu dorównać. To wymaga czasu, pracy, ale jestem ciekawy, jak sprawdzą się nowe samochody. Jestem pewien, że będzie [Verstappen] bardzo szybki. Ma wielką zdolność adaptacji do różnych sytuacji, więc jest dla mnie doskonałym wzorcem.”

„Myślę, że w zeszłorocznych wyścigach byłem całkiem blisko Maxa, szczególnie pod koniec sezonu. W kwalifikacjach wciąż trochę mi brakowało, dlatego była to jedna z tych rzeczy, nad którą pracowaliśmy przez zimę. Uważam, że mamy naprawdę dobry obraz tego problemu i wierzę, że jesteśmy w stanie zrobić kolejny krok naprzód. Jeśli będziemy w stanie zrobić to samo podczas wyścigów, będziemy bardzo silni.”

Perez zapytano o swoją przyszłość w Formule 1, zaznaczył, iż nie planuje przejścia na emeryturę przez co najmniej pięć lat.

„Jestem naprawdę zmotywowany. Nigdy w swojej karierze nie miałem okazji być w topowym zespole. Mam dopiero 32 lata i nadal uważam, że najlepsze lata mam jeszcze przed sobą i tak długo, jak pozostanę zmotywowanym, będę kontynuował swoją karierę.”

„Jeśli chcę walczyć o mistrzostwo, muszę mieć motywację. Jeśli ona zacznie spadać to czas wracać do domu. Patrzę w przyszłość, chcę zostać w Formule 1 jeszcze co najmniej pięć lat.”

Sergio Perez - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool