Perez: Test w bolidzie RB16B wskazał mi źródło problemów moich poprzedników

Sergio Perez - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Sergio Perez przyznał, że wie już, dlaczego niektórzy kierowcy Red Bulla mieli duże problemy ze zrozumieniem specyfiki bolidu tego zespołu.

Stajnia z Milton Keynes od sezonu 2019 próbuje załatać lukę po odejściu Daniela Ricciardo, ale zarówno Pierre Gasly, jak i Alexander Albon nie byli w stanie dostosować się do nowego otoczenia i spełnić wymagań dr Helmuta Marko. Z braku kolejnych alternatywnych rozwiązań, ekipa Christiana Hornera zdecydowała się po wielu latach przerwy zatrudnić kierowcę z zewnątrz, czego wynikiem jest angaż Sergio Pereza, który w sezonie 2021 będzie rywalizował u boku protegowanego Maxa Verstappena.

Meksykanin podzielił się kilkoma swoimi spostrzeżeniami po przejechaniu pierwszych kilometrów w konstrukcji RB16B.

„Czuć, że przód samochodu jest bardzo dobry. Przyczepność przedniej osi jest bardzo wysoka. Wystarczy wskoczyć do auta albo do symulatora, aby zdać sobie z tego sprawę” – powiedział Perez w rozmowie dla serwisu Motorsport.

„Teraz rozumiem, dlaczego nie każdy kierowca jest w stanie dostosować się do tej specyfiki. Zrozumiałem to biorąc pod uwagę czas, którego potrzebuję na to, aby dowiedzieć się, jak dokładnie ustawić ten bolid i skąd urwać dziesiąte części sekundy.”

„Aby wykorzystać pełen potencjał tego auta, trzeba się mocno napracować, ale jeżeli uda ci się trafić w odpowiednie okno ustawień, co nie jest łatwym zadaniem, to możesz być bardzo szybki. Rzeczywistość jest taka, że ten model wymaga od kierowcy specyficznego stylu jazdy, naprawdę bardzo specyficznego, ale jakby nie patrzeć, jest to naprawdę solidna konstrukcja.”

„Odbyłem również ciekawą rozmowę z Alexem Albonem, którego słowa bardzo szybko znalazły pokrycie w rzeczywistości, gdy tylko wyjechałem na tor. Charakterystyka tych aut jest mocną stroną Red Bulla, ale jednocześnie jest dużym wyzwaniem dla kierowców.”

Perez dodał także, że priorytetem będzie dla niego nawiązanie dłuższej współpracy z obecnym zespołem.

„Będąc członkiem ekipy Red Bulla, cały czas liczę, że nie będzie to dla mnie tylko jednosezonowa przygoda. Chcę zostać tu na kilka lat i walczyć o najwyższe laury.”

„Presja będzie jednak dość duża, jestem tego świadomy. Kiedy jednak dysponujesz sporym doświadczeniem, ten element sprawia, że twoja uwaga skupiona jest tylko na tym, co jest najważniejsze.”

„Według mnie, dostałem życiową szansę w najlepszym momencie mojej kariery. Jestem pełen optymizmu, że wszystko pójdzie zgodnie z planem” – podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool