Peugeot potwierdza start prototypem 9X8 w 6 Hours of Monza

Peugeot 9X8 / © Peugeot Sport

Zespół Peugeot TotalEnergies potwierdził debiut swojego prototypu 9X8 i start podwójną obsadą w czwartej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata na torze Monza w klasie Le Mans Hypercar.

Mimo prognoz o powrocie francuskiej stajni do rywalizacji w FIA WEC wraz z początkiem obecnej kampanii, Peugeot odwlekł start swojego składu i nowego prototypu 9X8, aby skupić się na jego testach oraz homologacji.

Francuska stajnia nie weźmie także udziału w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, który jest celem każdego zespołu startującego w wyścigach wytrzymałościowych, ale powróci na czwartą rundę mistrzostw i wystawi dwa prototypy w LMH podczas wyścigu 6 Hours of Monza.

„Udział Peugeota w Długodystansowych Mistrzostwach Świata jest kolejnym dowodem pomysłowości i wieloletniej pasji marki do sportów motorowych” – powiedziała Linda Jackson, prezes francuskiej marki.

„Odegra również rolę w niezbędnym transferze technologii z toru wyścigowego do naszych pojazdów drogowych, zwłaszcza w dziedzinie elektryfikacji.”

„Aby zilustrować, jak poważnie podchodzimy to transformacji energetycznej, Peugeot zobowiązał się do zelektryfikowania całej gamy modeli do 2024 roku. Co więcej, jeśli mamy osiągnąć nasz cel, wiemy, że musimy się wyróżniać w tej domenie, a wyścigi samochodowe mają kluczowe znaczenie dla tego osiągnięcia.”

„Wraz z zaprezentowaniem naszego nowego samochodu wyścigowego, dotrzymujemy obietnicy, którą złożyliśmy zeszłego lata” – dodał Olivier Jansonnie, dyrektor techniczny Peugeot Sport.

„Peugeot 9X8 jest faktycznie fizycznym ucieleśnieniem koncepcji, którą ujawniliśmy w lipcu 2021 roku. Wyzwanie, przed którym staliśmy w ostatnich miesiącach, było dwojakie i polegało na stworzeniu zespołu, który następnie wyprodukował samochód i przygotował go do jego konkurencyjnego debiutu.”

„Zostało tylko kilka tygodni do pierwszego startu w zawodach na torze Monza, a Peugeot 9X8 pokonuje kolejne kilometry w testach na różnych torach. Ostatecznie jednak nic nie zastąpi prawdziwych wyścigów i nie możemy się doczekać, aby odkryć potencjał naszego hybrydowo-elektrycznego Hypercara, który został opracowany we własnym zakresie, aby zademonstrować nasze umiejętności w dziedzinie hybrydyzacji i innych obszarach.”

Skład Peugeot TotalEnergies potwierdził także udział sześciu kierowców w rundzie na torze Monza, obok Paula di Resty i Loica Duvala wystartują również Mikkel Jensen, Gustavo Menezes, James Rossiter oraz Jean-Eric Vergne, jednak nie poinformował o przydziale do danego auta, który odbędzie się po zakończeniu przygotowań.

Wiadomo jednak, że oba prototypy Peugeot 9X8 wezmą udział także we wrześniowej rundzie na torze Fuji oraz zamykającym sezon 2022 wyścigu na pętli Bahrain International Circuit.

Image: © Peugeot Sport