Piastri opowiada o swoim odejściu z Alpine

Oscar Piastri / © Alpine F1 / XPB Images

Oscar Piastri opowiedział o swoim odejściu z zespołu Alpine, opisując to jako dziwny i frustrujący epizod.

W piątek McLaren ogłosił, że Oscar Piastri dołączy do ich zespołu, po tym, jak Rada Uznawania Kontraktów (CRB) wydała orzeczenie na korzyść Australijczyka.

Piastri jest związany z ekipą Alpine od kilku lat. Początkowo oczekiwano, że zastąpi on Fernando Alonso w 2023 roku, lecz obecny mistrz Formuły 2 wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaznaczył, iż nie zamierza jeździć dla zespołu z Enstone.

„Moja decyzja została podjęta jeszcze przed pojawieniem się informacji o odejściu Fernando, co sprawiło, że ogłoszenie Alpine było jeszcze bardziej mylące i denerwujące, ponieważ oni doskonale wiedzieli, że nie zamierzam dla nich jeździć” – powiedział Piastri dla Formula1.com.

„Byłem z zespołem od nieco ponad dwóch lat i myślę, że wiadomość o moim odejściu, była dla ekipy bardzo przykra.”

„Nadal nie miałem okazji się pożegnać i jest to coś, co chcę zrobić w najbliższym czasie, aby pokazać moją wdzięczność wszystkim pracownikom z Enstone.”

Gdy Piastri odbywał sesję w symulatorze, szef ekipy Otmar Szafnauer, poinformował Australijczyka, że będzie jeździł dla Alpine w następnym sezonie, co dość mocno zirytowało Piastriego, ponieważ zostało to zrobione na oczach innych członków zespołu, którzy nie byli świadomi jego zbliżającego się odejścia.

„To był dziwaczny i szczerze mówiąc denerwujący epizod” – powiedział. „Zostało to zrobione publicznie przed niektórymi członkami zespołu, którzy nie byli świadomi sytuacji i nie chciałem przed nimi robić afery.”

„Kiedy byliśmy już na osobności, powiedziałem Otmarowi, jakie jest moje stanowisko i przypomniałem mu moją decyzję, którą już wielokrotnie słyszał.”

Piastri wywołał zamieszanie, gdy na Twitterze odpowiedział na ogłoszenie z Alpine, w którym poinformował, że nie będzie się dla nich ścigał w przyszłym sezonie.

Wyjaśniając, dlaczego zdecydował się na opublikowanie tej wiadomości, Piastri powiedział: „To był największy moment mojej kariery i prawdopodobnie mojego życia.”

„Czułem, że nie mogę tego tak zostawić. Trzeba było wyjaśnić to fałszywe ogłoszenie.”

„Miałem prawo zerwać kontrakt, czego potwierdzeniem jest orzeczenie CRB. Teraz skupiam się tylko na McLarenie i mam nadzieję, że będzie to wspaniała przygoda” – podsumował Piastri.