Piastri weźmie udział w posezonowych testach z McLarenem

Oscar Piastri / © Alpine F1 / XPB Images

Oscar Piastri zostanie przedwcześnie zwolniony ze swoich obowiązków w Alpine, w celu odbycia testu dla młodych kierowców z McLarenem na torze Yas Marina tuż po zakończeniu ostatniej rundy tegorocznej kampanii wyścigowej.

Wieloletni junior Alpine oraz ubiegłoroczny mistrz Formuły 2, Oscar Piastri, był przedmiotem sporu kontraktowego, po tym, jak zdementował informację opublikowaną przez francuską ekipę, jakoby miał być ich zakontraktowanym kierowcą na przyszły sezon.

Okazało się, iż stajnia z Enstone zamierzała umieścić Australijczyka w Williamsie, przewidując, że Fernando Alonso zostanie z obecnie czwartym najlepszym konstruktorem. Zamiast tego 21-latek podpisał wieloletnią umowę z McLarenem.

Rada ds. Rozpoznawania Kontraktów Formuły 1 ostatecznie stanęła po stronie Brytyjczyków. Piastri pozostał jednak związany kontraktem z Alpine do końca 2022 roku, choć pełnił swoje zadania w fabryce i nie pojawiał się na Grand Prix od zakończenia letniej przerwy.

Po finale sezonu rozgrywanym w Abu Zabi królowa motorsportu pozostanie na torze Yas Marina na jednodniowy test, który zostanie przeprowadzony we wtorek dwudziestego drugiego listopada.

Standardowo zawodnicy są objęci swoimi kontraktami do ostatniego dnia roku, lecz zazwyczaj kierowcy zmieniający zespoły otrzymują zgodę na wcześniejsze połączenie się ze swoimi nowymi pracodawcami.

Pomimo początkowej wrogości związanej ze swoim wyborem, Alpine postanowiło dać zielone światło na sprawdzenie MCL36 w najnowszej specyfikacji swojemu niedoszłemu wielkiemu talentowi.

To jednak nie będzie pierwsze przetarcie jednego z trzech debiutantów w przyszłorocznej stawce z konstrukcją składu z Woking. W zeszłym tygodniu specjalnie dla niego został przygotowany test bolidem McLarena z 2021 roku na Paul Ricard.

„Mogę potwierdzić, że w końcu osiągnęliśmy porozumienie, które umożliwiło nam przeprowadzenie prywatnego testu dla Oscara w naszym samochodzie w zeszłym tygodniu na Paul Ricard. Umożliwi nam to rozpoczęcie prac z Oscarem w poniedziałek w Abu Zabi, co oznacza, iż możemy wystawić go w teście dla młodych kierowców, co jest świetne dla nas i dla niego” – powiedział Andreas Seidl.

Wydaje się, że rany po stracie Piastriego w Alpine zasklepiły się na dobre. Otmar Szafnauer, szef francuskiego zespołu, życzy jak najlepiej swojemu byłemu podopiecznemu.

„Sezon dobiega końca i nadszedł czas, aby dojść do porozumienia i tak się stało. Cieszymy się, że Oscar może rozpocząć karierę w McLarenie po ostatnim wyścigu i przystąpić do testów [wraz z nimi]” – skomentował Amerykanin.

Image: © Alpine F1 / XPB Images