Piastri za kierownicą bolidu Alpine podczas posezonowych testów w Abu Zabi

Oscar Piastri - Alpine F1 Team / © Alpine F1

Oscar Piastri, nowy rezerwowy kierowca zespołu Alpine w sezonie 2022, zasiądzie do bolidu A521 i wystąpi w posezonowych testach w Abu Zabi, wspierając Estebana Ocona oraz Fernando Alonso.

Dwudniowe jazdy na torze Yas Marina, które zostały zaplanowane na wtorek i środę, tuż po zakończeniu obecnej kampanii wyścigowej, będą zawierać w sobie dwa elementy - test dla młodych kierowców oraz ostateczne testy 18-calowych opon, do których zespoły wykorzystają specjalnie przystosowane auta.

Piastri zasiądzie za kierownicą tegorocznego auta, natomiast Ocon i Alonso podzielą obowiązki w ramach testowania nowego ogumienia w zmodyfikowanym R.S.18 w specyfikacji 2018.

„Jestem bardzo podekscytowany, że będę jeździł podczas testów dla młodych kierowców” – powiedział Australijczyk.

„To prawie mój pierwszy oficjalny dzień w nowej pracy, jeśli chodzi o przyszły rok, kiedy zostanę rezerwowym kierowcą zespołu.”

„Każdy dzień w bolidzie F1 jest wyjątkowy, ale jazda obecnym z innymi zawodnikami na torze, w nieco konkurencyjnym środowisku, jest bardzo fajna.”

„Dziękuję zespołowi za tę okazję i nie mogę się już doczekać pełnego programu testowego.”

Prócz Piastriego w ekipie Alpine na torze Yas Marina pojawią się również inni młodzi zawodnicy - w ekipie Red Bull Racing pojedzie Juri Vips, w AlphaTauri Liam Lawson, natomiast w ekipie Haas Robert Shwartzman.

Zespół McLaren wystawi tymczasem Pato O'Warda, zawodnika IndyCar, który odniósł pierwsze zwycięstwo dla ekipy Arrow McLaren SP, podczas gdy autem Astona Martina pojedzie Nick Yelloly.

Wszystko wskazuje także na to, że ekipa Alfa Romeo skorzysta ze swojego nowego nabytku, Guanyu Zhou, który dołączy do składu z początkiem przyszłego roku i będzie rywalizował u boku Valtteriego Bottasa w pełnym sezonie Formuły 1.

Image: © Alpine F1