Pięć zespołów zgłasza zamiar odwołania się od decyzji sędziów odnośnie Racing Point

Nico Hulkenberg - BWT Racing Point F1 Team / © BWT Racing Point F1 Team

Pięć zespołów zgłosiło zamiar odwołania się od piątkowej decyzji sędziów odnośnie zespołu Racing Point, który ich zdaniem naruszył Regulacje Sportowe Formuły 1 i został za to ukarany.

Zespół Renault już na starcie obecnego sezonu zapowiedział, że złoży protest przeciwko ekipie Racing Point, która zaprezentowała łudząco podobny bolid na sezon 2020, do Mercedesa z roku 2019. Francuski skład oprotestował wloty powietrza do hamulców, jednak sędziowie uznali, że w ramach Regulaminu Techniczne są one zgodne z przepisami, choć od strony Regulacji Sportowych uznano, że zespół złamał zapisy regulaminu.

Sędziowie nałożyli na zespół Racing Point karę 400.000 euro grzywny oraz naganę, a dodatkowo odjeli piętnaście punktów z klasyfikacji konstruktorów, przyznając dodatkowo, że zespół nadal może korzystać z oprotestowanych wlotów powietrza do hamulców.

Z takim werdyktem nie zgodziła się jednak połowa stawki. Swoje odwołanie zamierzają złożyć Renault, które wystosowało protest, Ferrari, McLaren i Williams, a także i samo Racing Point. Żadna z ekip nie przyznała jednak bezpośrednio, czego ma dotyczyć odwołanie, jednak wszystko wskazuje na to, że ekipa Silverstone nie zgadza się ze zbyt wysokim sankcjami, natomiast pozostałe składy ze zbyt niską karą, po złamaniu Regulacji Sportowych.

"Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze odwołania się od decyzji dotyczącej protestu Renault od następujących zespołów: Ferrari, McLaren, Racing Point, Renault i Williams" - potwierdził rzeczni FIA.

Zespołu dodatkowo chcą również wyjaśnień, co jest dozwolone zgodnie z przepisami Formuły 1, w kontekście zwiększonej kontroli nad współdzieleniem komponentów i relacjami między kilkoma zespołami.

Ekipy mają teraz 96 godzin na podjęcie decyzji i zamiar formalnego złożenia odwołania od piątkowej decyzji sędziów, w innym wypadku kara pozostanie w mocy.

Image: © BWT Racing Point F1 Team